Nikdo z nás nemá takovou moc, aby zastavil čas a udržel si díky kouzelnému zrcadlu mládí, tak jako královna z pohádky o Sněhurce. Řekněte sami, tvář s hladkým čelem každému hned pár let „ubere“. Hladké čelo působí svěže a bezstarostně. Ale jak na to, když nemáte kouzelné zrcadlo ani elixír mládí?
Dneska vám představím svých úžasných 6 supertriků, které vám mohou pomoci se vrásek na čele zbavit. Nebudu vám psát o maskách na obličej, zázračných přípravcích z kosmetiky. Ani vám nedoporučím žádný ze zásahů rychlé, ale dočasné plastické/estetické chirurgie. Prozradím vám pouze to, co funguje mně. Věřím, že vás potěším fakty. Triky nic nestojí, jsou neinvazivní, provádí se vědomě ve volném čase a v prostředí, které si sami zvolíte.
Jsem nadšená, že jsem odhalila snadné triky, jak čas alespoň přelstít a varhánkům na čele se vyhnout. O tom jsou řádky níže. Společně mrkneme na příčiny, prevenci i možnou redukci vrásek v oblasti čela. Nejprve ale musíme pochopit, proč vlastně takové vrásky vznikají a co vše může být k jejich tvorbě podnětem.
Podívejme se nejdříve na anatomii. Na čele máme dva příčně pruhované svaly. To znamená, že bychom měli být schopni je ovládat vlastní vůlí. Vyzkoušejte si to. Jděte k zrcadlu a zvedněte pravé obočí nahoru a levé naopak tlačte čelním svalem dolů. Jak vám to šlo? Malé děti to umí, ale my jsme se to odnaučili. Jako by to naše tělo zapomnělo. V průběhu dospívání jsme přizpůsobili i své mimické vyjadřování natolik, že jsme úplně vytěsnili myšlenku, že hýbat čelem je přirozené. Roky plynou a čelní svaly se téměř nehýbou. A tak se stane, že se zapouzdří. Vytvoří se na nich pevný obal, fascie. Obaly přirůstají k sobě navzájem i každý zvlášť k lebeční kosti. Tam, kde obal svalu přiroste, vzniká prohlubeň – vráska.
V časopisech a médiích čteme, že naše pleť s věkem ztrácí pružnost, vitalitu. Ale proč? Hlavním aktérem jsou hormony. Ano, i vrásky na čele mají co do činění s našimi hormony. Všichni víme, že hormonální hladina se v průběhu života mění, kolísá, prochází změnami.
V těle každé zdravé ženy od 35. roku věku přirozeně hormonální hladina klesá. U některých žen i dříve v důsledku jejich zdravotního stavu. O hormonálních milících píši v dalších článcích.
Ptáte se, jak na své pleti poznáte, že vám hladina hormonů klesá nebo kolísá? Není to nic náročného. Jednoduše si začnete všímat, že vaše pleť není tak zářivá a vitální, jak bývala. Na pleti se mohou objevit:
Jak hladinu hormonů udržet v ideální výši, sepisuju v jiném článku.
Nevědomé návyky jsme si budovali celý život. Mimická komunikace není nic, s čím bychom se narodili. Naučili jsme se ji. Sepsala jsem také článek o nevědomých návycích. Nevědomé návyky jsou pro naše podvědomí něco jako železná košile. Jsou s námi téměř srostlé. Ve chvíli, kdy odhalíme, že nám neslouží, můžeme s nimi „zatočit“. Přeměnit je v návyky, které nás podporují. V našem případě udržují hladké čelo. Vybrala jsem pár návyků, které potkávají všechny z nás.
Schválně, zeptejte se sami sebe:
Vezměte si do ruky zrcátko. Vybavte si emoci údivu. „Fakt jo?” Sledujte, jak pracuje vaše čelo. Vytvořily se varhánky. Zvedla se obě obočí najednou? Nebo pouze jedno. Které? Pokud se vaše čelo nepohnulo, pak vám tleskám. Správně by neměly pracovat 2 čelní svaly, ale čtyři okohybné svaly za okem. Pokud se vaše čelo zavlnilo, je skvělé, že jste odhalili důsledek ochablých okohybných svalů a „špatně“ naučené mimiky (komunikace obličeje). Výraz údivu vychází z pořekadla „oči navrch hlavy“.
Tedy měli bychom vykulit oči, nikoli zvedat obočí a tvořit si vrásky. K nacvičení „očí na vrch hlavy“ vám pomohou cviky z online kurzu Řekněte sýr v podkapitole “Oční okolí”.
Vyzkoušet si můžeme cvik hned teď:
Všechny vyjmenované emoce a prožitky se nám zřetelně propisují do tváře, do oblasti mezi obočí. Zkuste si to. Podívejte se do zrcátka a zazlobte se. Vidíte? Je tam vráska zlosti. Jak se jí zbavit? Nejsnadněji cvičením ve spolupráci s aktivním uvědomováním mimiky. K tomu nám pomůže denně sledovat své emoce. Pokud po celém dni zhodnotím, že jsem se jen zlobila, nesouhlasila nebo byla upracovaná… Pak se nemůžu divit, že mám vrásku mezi obočím. Pokud se celý den směji, raduji a jsem bezstarostná, pak je i mé obočí spokojené.
Podívejte se na malé děti, jak si dokážou hrát s pohybem svého obočí. Jednou zvednou pravé, pak levé. Každé zvlášť. Teď to zkuste vy. Že to nejde? Sama vím, jak je náročné znovu obočí rozhýbat samostatně. Ale jde to. Zvedat obě obočí najednou je JEN ZVYK. Vnímejte ZLOZVYK, který nám neslouží a oslabuje naše čelní svaly.
Mnoho lidí nenosí sluneční brýle, prý chtějí mít opálený celý obličej. Vždycky, když je potkám, tak sleduji, jaké vrásky se jim při „mžourání” proti sluníčku tvoří: jak v oblasti očního okolí, tak mezi obočím a na čele. Schválně si to vyzkoušejte. Nastavte si lampičku tak, aby vám svítila do obličeje. Za lampičku postavte zrcátko. Vidíte?
Každý z nás, ať chce či nechce, určitě nějaký z těchto návyků používá. Pro odhalení nevědomých návyků, které vám do tváře vyrývají nejhlubší vrásky, jsem vytvořila ONLINE DIAGNOSTIKU problematických partií.
V Evropě máme zažito, že opálená pleť je sexy. Na východě chodí ženy stále pod „deštníkem”, slunečníkem. Když vidí bílou ženu, jdou si ji pohladit a obdivují jasnost její světlé pokožky. Prosí, aby se s ní mohli vyfotit. Opravdu mě to překvapilo, zas a dokola, pokaždé znovu. Bohužel, vždy chceme to, co nemáme. Setkala jsem se s tímto jevem na Filipínách, v Thajsku, Myanmaru, Kambodži i na Lomboku v Indonésii.
Nám běloškám však nedochází, že opálení napomáhá stárnutí pleti a někdy vznikají i pigmentové skvrny. Uf, mám husí kůži, když si na pigmentové skvrny nad svým horním rtem vzpomenu. Už je opravdu nechci, nikdy.
Vždy používám:
Mám totiž na sobě otestováno, že není 50 faktor jako 50 faktor. Pokud je krém bílý/čirý, pak se přes něj sluníčko nebo odraz sluníčka například od vodní hladiny, dostane do pokožky, do buňky. Krémy tónované do tmavých barev průniku paprsků zamezí.
Velkou roli hraje samozřejmě náš životní styl. Proč? Největším zabijákem hormonů – i těch blahodárných pro naši pleť – je stres. O tom vám více píši v článku „NO STRESS“ Aneb jak se vypořádat se stresem.
Nedílnou součástí životního stylu je prostředí, strava, pohyb. Každý z nás by si nyní mohl sáhnout do svědomí a zamyslet se. Kde žiji? Jaký vzduch dýchám? Kolik vody (nikoli tekutin) během dne tělu dopřávám? Z jakého zdroje jsou pokrmy, které si dávám na talíř? Je má strava pestrá, výživná? Kouřím? Kolik a jakého pohybu svému tělu věnuji denně?
Zde už nezbývá, aby si každý z nás popřál: „Zítra udělám sám pro sebe, své zdraví i svoji pleť více.”
Baňkování jsem si doslova zamilovala. Vyprávěla jsem o něm i v živém vysílání ČT Sama Doma. Používání baněk je vhodnou metodou k rychlému a hlubokému prokrvení kůže a svalů nejen v obličeji. Silný podtlak s vedenými tahy správným směrem dokáže rozrušit přirostlé „fascie”, obaly svalu, v našem případě na čele. Baňkováním dokážeme čelo vyhladit a zregenerovat. Silný podtlak, který baňka vytvoří, zajistí zvýšenou cirkulaci krve, která vede k regeneraci buňky. Existuje tzv. lymfatická masáž, která dokáže správně vedenými tahy tělu pomoci odvádět nahromaděné toxiny, hormon pigmentu melanin a další nečistoty nebo nadbytečný maz do vylučovacího systému. Tím se stává baňkování úžasnou „léčbou” a prevencí pigmentových skvrn, popraskaných žilek, rozšířených pórů, akné a dalších neduhů.
Více o baňkování se dočtete v mém článku Masáž obličeje proti stárnutí, baňkování aneb tajemství regenerace a mládí.
.
Technik, jak zregenerovat pleť, je mnoho. Pokud vás baňkování nezaujme, vyberte si jinou v knize Omlazujících technik pro zdravou pleť bez vrásek.
Představte si, že se díváte na tříleté dítě. Chvíli jej pozorujte. Vidíte, jak často špulí pusinku, dělá grimasy, ksichty, škleby… jednoduše používá aktivně všechny svaly i jemné vazy na svém obličeji. Teď představu změňte. Zaměřte se na 45letou manažerku, která sedí za počítačem a soustředěně pracuje. Ať ji sledujete, jak chcete, rozhodně v její tváři neuvidíte výraznou aktivitu v mimických ani žvýkacích svalech. Odnaučili jsme se je používat, jak ve chvílích klidu, tak při komunikaci. Jak to můžete změnit?
Začněte s Obličejovou jógou. Nemusíte se hned učit celou sestavu. Stačí, když si vyzkoušíte 1 cvik. Důležité je, abyste cítili účinky ve svalech, na které je cvik zaměřený.
Ověřte si sami na sobě, jaké to je mít prokrvené oba čelní svaly. Až docvičíte, zeptejte se sami sebe: Kdy naposledy jste takto prokrvené čelo měli?
Jak říkala moje babička, vrásky nebolí. To je sice pravda, a mužům dokonce mnohdy přidávají na šarmu (představme si například Brada Pitta). Proto nedělejme si už vrásky z vrásek a pojďme se zdravě hýbat. Vyzkoušejte si to sami na sobě a uvidíte, jak se vám to líbí.
Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.