POPRASKANÉ ŽILKY VE TVÁŘÍCH ANEB KAMARÁD, O KTERÉHO NIKDO NESTOJÍ

Objevily se vám na kůži červené až nafialovělé nevkusné žilky, či si s nimi už nějakou dobu lámete hlavu? A kladete si otázku, proč se objevily a jak jim dát jednou pro vždy sbohem? Tak právě pro vás je dnešní článek klíčem k tomuto problému! 

Popraskané žilky: Co je to a proč si vybraly právě mě?

Popraskané žilky jsou jednou z vad na kráse, kterou se trápí mnoho z nás. Jedná se o drobnou síť žilek pod povrchem kůže, které jsou v mnoha případech nejen rozšířené, ale i popraskané. Vznikají díky snížení pružnosti cévních stěn, rozšiřování žilek a následnému praskání. Jedná se o důsledek ubývání elasticity vlákének v žilní stěně, které jsou poté oslabené a snáz popraskají. Objevují se zejména na obličeji, kolem nosu, očí, ve tvářích, na krku i dekoltu a mívají fialovo-červenou barvu. Obecně je známo, že tento kosmetický problém je častější u žen, avšak i muži se s ním mohou potýkat. Vznik popraskaných žilek není úplně zřejmý, ale z největší části tento problém ovlivňuje genetika, tedy rodinné predispozice. Nemáte v rodině nikoho, kdo by se s tímto problémem potýkal, a přesto máte žilky ve tvářích? Žilky mají tendenci objevovat se také při stárnutí pleti či jsou ovlivněny vnějšími i vnitřními vlivy a každodenními návyky. Nejčastěji se objevují okolo 30. roku života, kdy naše pleť začíná stárnout. Souvisí také s hormonální nerovnováhou např. při těhotenství.

Prevence neboli co (ne)dělat?

Na začátku si je třeba uvědomit, co dělám špatně nebo co by mohlo stát za jejich vznikem. Čemu bychom se měli vyvarovat? Špatný životní styl, hormonální antikoncepce, špatná hygienazpůsob péče o pleť, se kterou souvisí i fakt, že pleť nezvládá časté přechody z tepla do zimy. Proto nejsou dobré časté návštěvy solárií, saun, horké koupele, napařovací zábaly, prokrvující masky, ledové kostky a chlazené lžičky na váčky pod očima. Horké nápoje, pikantní delikatesy, alkohol a kouření také nepřispívají zdraví vaší tváře. Ani chemický peeling není dobrým pomocníkem při léčbě. Máte-li na tváři pouze pár žilek, není třeba panikařit- lze je zamaskovat různými korektory či make-upy a zaměřit se na jejich odbourání. 

Hlavní příčiny popraskání žilek

  • Žilní nedostatečnost je jedním z možných příčin. Je způsobena opačným tokem krve v žilkách a tlak krve poté poškozuje cévní stěny. Např. obezita, vysoký krevní tlak, záněty, necitlivé čištění obličeje apod. mohou být příčinami vzniku žilní nedostatečnosti. Laicky řečeno: žilky se dlouhá léta málo prokrvovaly. Tím ztuhly. Při náhlé změně teplot (velké smrtění a následné rozšířen stěny žilky) nejsou dostatečně pružné, aby dokázaly překonat tlak, který v buňce vznikl. Následkem je prasknutí.
  • Stárnutí je další z příčin vzniku této estetické vady. Způsobuje oslabení žilek, elasticity kůže a oslabení pleti. Žilky jsou rozšířenější a jdou stále víc vidět. 
  • Kožní onemocnění také přispívají k tvorbě popraskaných žilek. Zejména kožní choroba zvaná růžovka neboli rosacea, ekzém, záněty v oblasti obličeje atd. Tato onemocnění vedou k roztažení cév a jejich podráždění, které způsobují tlak na žilky a vlásečnice, tím pádem vznikají popraskané žilky.
  • Volné radikály & životní styl. Volné radikály jsou zodpovědné za rozšíření žilek, hlavně díky nadměrnému slunění a vystavování obličeje sluníčku. Kouření poškozuje tepny a žíly, způsobuje předčasně stárnutí pleti. Také vystavování, ač nechtěné, organismu toxinům, znečištění a chemickým látkám není pro žilky vůbec dobré. Vyvarujte se také nadměrnému stresu, nespavosti, namáhání organismu či nedostatku pohybu.

Jak se popraskaných žilek zbavit?

Když je žilek už příliš, tak nejvíce lidí hledá pomoc u dermatologa, který jim může předepsat léky či krémy na posílení cévních stěn a kapilár (vlásečnic) nebo doporučit ošetření cévním laserem.

Obličejová jóga je výborným pomocníkem při léčbě ale především prevencí popraskaných žilek, odstraňuje většinu neduhů a estetických problémů na vašem obličeji, krku a dekoltu včetně červených žilek. Navíc při ní zažijete plno legrace a naučíte se cviky také pro mladistvější vzhled vaší pokožky. Více o obličejové józe jsem se pro vás rozepsala tady.

Pro ty z vás, kteří nechtějí cvičit může být skvělou prevencí baňkování. Tedy intenzivní masáž za pomocí obličejových baněk. Jak baňkování funguje i proč jej používám na lekcích vám píši v tomto článku >>

Další možností je citlivá péče o pleť s ochrannými krémy s UV faktorem. Dobrý vliv na žilky mají také pleťové oleje – jojobový olej, mandlový či olej z mrkve, špenátu nebo cypřiše.

Pro výživu a regeneraci vlásečnic/kapilár je nutno doplňovat vitamíny E a D, které kladně ovlivňují jejich funkci, avšak jejich činnost ovlivní také např. borůvky, lněný olej, kajenský pepř a rutin – světle žlutá látka s pozitivními účinky na zdraví, obsahuje jej např. pohanka.

V neposlední řadě je skvělou prevencí hormonální jóga. Co to je a jak funguje se dočtete zde. Právě ona dokáže našemu tělu dlouhodobě produkovat hormony, které se starají o krásu a svěžest naší pleti, vlasů i pokožky celého těla. 

V dnešním článku jsme si pověděli o strašákovi jménem popraskaná žilka. I přesto, že se jedná pouze o estetický problém, který není zdraví nebezpečný, je tato záležitost většině lidí nepříjemná. Shrnuli jsme si, proč k popraskání žilek dochází, co dělat proto, abychom se tomuto problému vyhnuli a také jak proti nim bojovat. Pleť se sklonem k tvoření červených žilek bude vždy potřebovat naši pomoc a proto proč nevyzkoušet např. obličejovou jógu, která má dlouhodobé účinky, proč nezajít přes léto na borůvky nebo omezit kouření a alkohol? Nejen obličej, ale celé vaše tělo vám za to poděkuje!

Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.