PRÁZDNINY „KoronaVirus“ aneb PŘÍLEŽITOST PRO POSÍLENÍ VZTAHŮ

V následujících řádcích  vám s vděčností posdílím osobní příběh minulých dní z mojí domácnosti.Už nějakou dobu nesleduji zprávy ani nečtu noviny.  Kdybyste mi nepsali smutné a vystrašené e-maily o tom, co vás trápí, ani by mě nenapadlo sdílet svoje myšlenky k tomuto tématu „mimo jógu“ takhle veřejně. Před pár dny se u nás doma stalo něco, co vytvořilo tolik krásného, že se s vámi chci podělit a inspirovat vás.  Vždy jsem patřila mezi ženy, které mají vše pod taktovkou, včetně domácnosti. Nyní jsem však těhotná a prioritou je pro mě i mého muže zdraví miminka.

Jaká příležitost musela přijít ze společnosti až k nám domů, abych pustila otěže?

Co se muselo stát, abych svému muži dala důvěru o naši rodinu pečovat a chránit ji? Abych si dovolila být šťastná, z toho, že můžu jen tak být a k mému muži vzhlížela?  To vše a mnohem víc vám prozradím. Zpětně vidím, že konečně jsem v ženské roli a energii. Jak k tomu můžete dospět i vy se dočtete…

…bývala jsem ženou, která je silná, soběstačná, hrdá, sebevědomá. Můj muž mi často říkal, že právě pro moji “schopnost” se do mě zamiloval. Vnímala jsem to opravdu pozitivně. Po prvních měsících společného bydlení se však začaly ukazovat situace, ve kterých nám ani jednomu nebylo dobře. Já jsem svoji dominancí válcovala jeho mužskou roli, přebírala jsem mu ji….. Tak to bývalo. 

Dnes vnímám vše jinak. 

Dlouho jsem odolávala “negativním a poplašným zprávám z médií”. V minulém týdnu mi kamarádka poslala osobní vyděšenou zprávu. Po vyslechnutí se mi řinuly slzy po tvářích z hrůzy, co se to děje. Samozřejmě jsem vyhledala náruč mého muže. Uf, ještě že byl doma. Oba jsme věděli, že smutek přenáším “zbytečně” na nevinné miminko v bříšku. Ještě ten den mi můj muž navrhl, že se o všechno potřebné postará a zajistí, abychom byli v bezpečí. On bude sledovat zprávy, on bude ten, kdo mi řekne, že je potřeba něco udělat (třeba zařídit roušky), on nakoupí, on půjde na poštu… Já mám za úkol se postarat o domácnost a vlastní pohodu, klid a tvořit doma veselí.

Jeho slova mi přinesla nečekaně silnou úlevu, klid a radost. Děkuji, děkuji, děkuji. Přiznávám, že v tu chvíli mi doslova vyrostl před očima, můj ochránce. 

Když se nad tím tak zamyslím, myslím si, že to, co vymyslel absolutně skvěle. 

Proč přeladit tělo i mysl na radostnou vlnu?

Proč si myslím, že by celá domácnost neměla sledovat zprávy, dokola hovořit co hrozného se kde děje? 

Než vám odpovím, mám pro vás ještě jednu otázku: „Co se v těle děje, když jsme ve stresu?“. Stres velmi ovlivňuje psychiku člověka. Se stresem přichází panika, strach, deprese, úzkosti apod. Stres je stav, který se dostaví, je-li lidský organismus vystaven náročné, zátěžové či nebezpečné situaci. Mohla bych ho přirovnat k pocitu „jsem připraven k boji“, tedy, že tělo je stavěno do akční pozice a jsou do organismu vyplavovány stresové hormony adrenalin, kortizol a kortizon. Krátkodobý stres je nedílnou součástí lidského života – pomáhá nám zvýšit náš výkon. Tenhle krátkodobý stres trvá chvíli a poté následuje uvolnění a dávka pozitivních hormonů jako např. dopamin (hormon štěstí), serotonin (hormon spokojenosti) a další zdravé látky. Ovšem ve chvíli, kdy je tělo stresu vystavováno dlouhodobě, dochází ke svalovému tonusu a napětí. Dlouhodobé vyplavování hormonu „připraven k boji“ vede k překyselení organismu, které má za příčinu mnoho civilizačních chorob včetně zásadního snížení obranyschopnosti imunitního systému. Náš imunitní systém nejen v dnešních dnech musíme naopak podporovat. 

Za zkoušku nic nedáte

Zkuste to doma také. Kroky jsou pouze 2 a napsat je, je skutečně jednoduché. Samotná realizace může mít své výzvy především v oblasti důvěry a ochoty pustit otěže a dovolit druhému, aby právě on/ona „věděl“ víc než já. Nebo naopak. Důležité je, aby vám v celém procesu bylo dobře. Vám všem. Je možné, že po přečtení následujících řádků si budete ťukat na čelo. Pokud je tomu tak, neváhejte na mé myšlenky zapomenout a pokračujte / volte cesty, které fungují vám.  Já vám předávám vlastní zkušenost, která mi při každém pomyšlení blaží tělo i duši. Teď už k postupu:

 1. Dohodněte se, který člen (jeden) rodiny bude aktuální situaci sledovat a který zajistí rodině to nejnutnější

  • Bude chodit na nákupy, poštu, do banky a zařizovat cokoli, kde přijde do kontaktu s cizími lidmi. Měl by to být ten, kdo je psychicky i fyzicky nejodolnější. V ideálním případě muž. Může tím být zásadně podpořena mužská energie v roli ochránce rodiny. Pravdou je, že je jedno, zda bude “velvyslancem” muž nebo žena. Důležité je, aby byl dostatečně psychicky odolný a již teď v domácnosti rozhodoval. Věřte mi, je to opravdu velká úleva, předat starosti na bedra partnera a prostě jen být. I kdyby jste “velvyslancem” měla být vy, neváhejte si zajistit příjemné a podporující podmínky.
 2. Zbytek rodiny by měl mít za úkol tvořit veselí a příjemnou atmosféru

  • Velice tím posílíte vztahy v rodině a pevně uchopíte důvěru mezi sebou. Neváhejte mi do komentářů napsat, jak situaci vnímáte vy u vás doma.

Přemýšlela jsem, jak bych vás mohla podpořit já

S kolegyní Maruškou, jsem zpracovala seznam technik, které přinášejí radost. Přelaďují mysl od negativního k pozitivnímu. Přijměte naši dávku radosti na stránce https://jogamaniak.cz/sirme-radost/#. Řídíme se heslem

Šiřme RADOST, jako cestu k POSÍLENÍ IMUNITY každého z nás“.

Věřím, že rozesmějeme i vás. Oceníme, když radost budete šířit dál i vy.

Pamatujte, že každý bod na obličeji souvisí s některým z životně důležitých orgánů.  Pokud vás k tématu „mapy orgánů v obličeji“ zajímá více, čtěte tento článek >>> .

Budeme-li udržovat úsměv, ba dokonce smích, budeme se cítit lépe na těle i duši vy i vaše okolí.

Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.

Komentáře
 1. Ilona napsal:

  Hezký večer Katko.Nepatřím už do skupiny mladých maminek ,už jsem babičkou dospělých vnoučat ,ani nemám na koho přesunout starosti ,nebo odmácí povinnosti. Starám se 8 let o staré rodiče,se kterými bydlím,takže vše je jen a jen na mně. Je to velice vyčerpávající ,protože ,jak víme,rodiče nemůžeme vychovávat a vlastně pořád posloucháme i když jsme babičkami v důchodu. Děláte moc dobře,že jste situaci v začínajícím vztahu velmi brzo pochopila a přenechala některé starosti manželovi. Dnešní doba se velice liší od té,ve které jsem já zakládala rodinu a vychovávala děti. Bohužel,stalo se,že ve věku,kdy bych měla už tak trochu psychicky odpočívat,musím být denně hospodyně a pečovatelka na plný úvazek. Život se s námi občas nemazlí a tak musíme sebrat všechny síly a vše vydržet a to se samozřejmě odráží nejen na zdraví ,ale i na „kráse“. Pak přijdou z venku ještě jiné starosti a denně zprávy,které ať chceme nebo ne nás nenechají klidnými. Jsem ráda,že jsem klikla před pár dny na váš odkaz na FB a děkuji,že jste mne trochu vysvobodila z denních starostí . Vaše obličejová joga,se mně velmi líbí a každý den si trochu osahám obličej ,což je moc příjemné. Přeji Vám klidné těhotenství ,spokojenost a za pár měsíců radost z miminka. Je krásné,že máte manžela,který chápe svou ženu a dokáže ji ve všem podpořit a pomáhat. Mějte krásné dny .

  • Lenka Pukančíková - asistentka Káti napsal:

   Děkujeme za krásný vzkaz a přejeme vám hodně sil. Máme radost, že obličejová jóga vám přinesla do života více světla, je to skvělý způsob, jak o sebe pečovat a zároveň se udržovat v kondici. Mějte se moc krásně.

 2. Libuše napsal:

  Krásný den Kačko, celý život jsem táhla domácnost sama. Manžel chodil do práce zrovna tak jako já. Nevím co se ve mně vzepřelo,ale před časem jsme si trošku rozdělili úlohy. Víc mi pomáhá a já už nejsem tolik unavená, vystresovaná a podrážděná. Vůbec by mě nenadlo,že jsem mu dala více důvěry,jak popisujete. Děkuji za krásné čtení a přeji vám,miminku a manželovi vše nej..

  • Kateřina Dolenská napsal:

   Krásný den, Libuše, děkuji vám za milá slova. Udělala jste mi vaším sdílením radost. Děkuji za vaše přání. Plná lásky, Káťa s rodinou

 3. Lucka napsal:

  Dobrý den Katko, také jsme doma měli zavedený model, který uvádíte, ale byť je to muž s velkým M, ochránce, bojovník, tak by za chvíli zkolaboval a museli jsme si přiznat, že to prostě takto fakt nejde. Ono zabezpečit rodinu finančně a ještě obíhat všechny možné nákupy, poštu…, s těmi všemi frontami, opatřeními, rouškou na puse a občas i nepříjemnými lidmi…, je fakt hodně i pro silného chlapa a je potřeba to s láskou a respektem vzájemně pořešit ku spokojenosti všech. Já jsem se informacím nevyhýbala, ale sledovala jsem pouze ta opatření, která se nás týkala. Např. jsem nesledovala kolik lidí, kde onemocnělo apod. Souhlasím s komentářem paní Ivky, že dnes většina lidí chce vidět jen to hezké, příjemné, krásné, ale již ne tu druhou odvrácenou tvář. Tyto situace nás mimo jiné učí vidět a čelit i svojí temnotě v nás, svým strachům tak, abychom si je zpracovali. Podle mě je nejdůležitější si zachovat chladnou hlavu, naslouchat své intuici a snažit se zůstat v klidu a harmonii a to co přichází společnými silami zvládnout. Pokud čekáte miminko, tak souhlasím s tím, že jste vy a miminko na prvním místě a nejdůležitější je váš vnitřní klid :). Přeji Vám krásné a pohodové těhotenství a Vašemu muži hodně sil. Ať se vám všem daří s láskou a harmonií žít.

  • Kateřina Pelcová napsal:

   Krásný den, děkuji vám za sdílení od srdce. Obohatila jste mě a věřím, že i další čtenáře. Každá rodina má svoji cestu. Je skvělé, jak hluboce vnímáte a respektem a láskou přijímáte vy a váš muž s velkým M. Děkujeme za vaše přání. Denně pracujeme na jeho naplnění. S radostí, Káťa

 4. Ivka napsal:

  Osobně pro mne jsou informace důležité a nestresují mně, protože je u mně hodně v popředí rozum, myslím, že velká část lidí zpohodlněla, je rozmazlená, neschopna čelit překážkám jako naši předci, byly války, bída, matkám umírali děti na tyfus, tuberu jako mým babičkám, vše se přežilo a dnes? Dobře se o sobě říká, že jsem samostatná, hrdá a podobně v období hojnosti, kdy jsme mohli cokoliv, ale v špatných dobách se ukáže, jací opravdu jsme. Můj manžel je naštěstí dobrý glosátor s jemnou ironií a to mně baví, jeho nadhled. Ono bude nakonec hůř, až skončí finanční podpora státu, přibyde nezaměstnaných a podobně, Zatím je to stále selanka a hlavně to závisí na nás, na naší zodpovědnosti. Vy máte rozházené hormony, to je žena citlivější a to chápu.

  • Kateřina Pelcová napsal:

   Ivko, děkuju za váš pohled. V mnohém máte pravdu. Mám radost, že jste se s námi podělila.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů