PATANJALI: KRÁLOVSKÁ STEZKA JÓGY

Máte-li o józe alespoň trochu přehled nebo jste dokonce jogíni, tak jste o Pataňdžalim rozhodně už zaslechli. V tomto článku jsem si pro vás připravila několik zajímavých faktů o něm a rozebereme také jeho RÁDŽAJÓGU, jinak řečeno Pataňdžaliho královskou stezku.

Otec jóga súter

Pataňdžali žil kolem 2.stol. př. n.l., je považován za zakladatele jógy. Známým se stal především kvůli svému dílu Jógasútra, ale také díky komentáře na Osmero pojednání (Aštadhjájí). Jeho zásluhou jsou védy a upanišady pochopeny v mnohem větších souvislostech. Tento originální myslitel objasnil vědění úplně jiným způsobem a právě proto jsou jeho Jóga sútry návodem pro ty, kteří hledají podstatu života.

Samádhipáda = Jóga sútry

Podle Pataňdžaliho jóga znamená spojení individuálního bytí (átmán) s universálním (paramátman).  Zjednodušeně popsal 8 stupňů, jak zkrotit svou mysl a tělo, aby v cíli nastala fyzická i psychická síla v rovnováze.

Rádžajóga: 8 stupňů jógy

Prvními dvěma stupni jsou JAMANIJAMA, které znamenají jakési etické pokyny (správné jednání, nenásilnost, nesobeckost, bezmajetnost, čistota, soucit, apod.), které by nás měly doprovázet v každodenním životě.  Mysl a tělo jsou spojené nádoby, které na sebe vzájemně působí. Třetím stupněm je ÁSAN, což je cvičení k posílení těla (hatha jóga). Zastává se zde názor, že součástí jógy je pružnost, přizpůsobení a pohodlí. Fyzická cvičení jsou rovněž dobrým odbouráním stresu a odpoutají mysl od okolního světa. Třetí stupeň je zároveň propojený se čtvrtým – PRANÁJÁMOU. V něm se učíme vnímat dech, životní sílu a soustředěnost. Pátý stupeň se nazývá PRÁTJÁHÁRA a ten nás vede k obrácení pozornosti do našeho nitra. Učí nás odlišovat mysl a smysly, ve prospěch vnitřního prožitku. Je to stav úplného ztišení a zklidnění. DHÁRANA, neboli koncentrace, je šestým stupněm, kdy se naše mysl dokáže plně věnovat a koncentrovat na vybraný podnět. Sedmým stupněm je DHJÁNA, meditace. Ten navozuje totální očištění těla i mysli. Všechny již zmíněné stupně jsou podmínkou k závěrečnému osmému, tedy SAMÁDHI. Splynutí, kdy člověk splyne s univerzem, smyslem, Bohem, životem. Celá tato cesta je zaměřena na postupnou práci na sobě. Každý krok nás obohatí a posílí. 

Na konci dnešního článku bych s vámi shrnula, že hlavní myšlenkou celého Pataňdžaliho díla je práce na sobě a postupné dosažení harmonického života. Díky tomuto mudrci, máme 195 súter, které definují jógu, což činí Jóga sútru velice jedinečnou. Tak co, kolik stupňů splňujete? A co víc, jaké rozdíly vnímáte v termínů jóga teď, když jste si přečetli článek? Neváhejte se podívat na rozdílná pojetí jógy na východní a západní části světa. 

Tagy:
Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.