Spánek a jeho omlazující účinky

Spánek jako nejpřirozenější cesta k regeneraci, omlazení, vitalitě a přívalu energie. Sice chodíme spát každý den, málokdo však věnuje spánku dostatek energie, aby z něj získal maximum. V 21. století, plném elektrického proudu, elektromagnetických vln, světelného smogu a tolika možností, že si často nemůžeme vybrat, jak jsem paralyzováni nabídkami.

Expertka na spánek, lektorka emoční inteligence, koučka Jitka Ševčíková vám ve videu prozradí „jak na kvalitní, zdravý spánek“.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Nejúčinnější techniky na zvýšení kvality spánku jsem sepsala do knihy Omlazujících technik, kterou najdete tady >>>

Nechcete se koukat na video? Přepis rozhovoru si můžete přečíst tady:

Jitka Ševčíková prozradila víc o emoční inteligenci

Jitka Ševčíková je lektorkou emoční inteligence. Sama se dostala do stádia, kdy zjistila, že ji emoce velmi ovládají a už to tak nechtěla. Naučila se s nimi pracovat tak, aby ji neovládaly. Sama o sobě prozradila, že se kromě emoční inteligence zabývá spánkem i spánkovou emoční hygienou. Kvalita spánku totiž ovlivní to, jak budeme psychicky odolní. Prozradila typy, které pomohou zkvalitnit váš život a můžete je aplikovat ihned!

Psychická odolnost není pevně daná, ale její pružnost ovlivňujeme my sami. Co je to vlastně spánek? Podle Jitky je to příležitost k mnoha věcem. Vysvětlila, že během spánku sice nemůžeme vědomě dělat činnosti, jako je přijímat potravu nebo se milovat, ale i během staletí spánek nevymizel a stále ho potřebujeme. Jak je to možné? Potřebujeme ho k regeneraci, „nahodit baterky“, ovlivní také stav naší pleti. Poznáme sami sebe a můžete ze života odstranit věci, které v něm už nechceme mít.

Délka spánku nesouvisí s jeho kvalitou. Ve spánku se dokonce hubne, proto by se jeho potřeba neměla podceňovat. Jak může spánek pomoci přímo pleti? V noci se pleť zbavuje nečistot a odumřelých buněk či toxinů. Mozek má dokonce svůj odpadní systém, který zajistí, že se toxiny dostanou ven. Ráno vás pak nepřekvapí kruhy pod očima nebo šedá pokožka. Jaká poloha je pro člověka nejvhodnější?

Poloha, ve které usnete, ovlivňuje celý proces spánku

Spánkové polohy ovlivňují nejen stav pleti, ale také psychickou odolnost. Jak porozumět své potřebě spánku můžete pomoci knih, které Jitka představila. Jednou z nich jsou Sladké sny a obsahuje cviky, které zkvalitní spánek pomocí poloh. Polofetální poloha je takový základ, kdy jsou nohy mírně pokrčené a ruka většinou končí za hlavou. Je to poloha, ve které by měl začínat každý, když se v noci vzbudí. Další polohou je královská poloha. Ležíte na zádech a máte ruce za hlavou, nohy můžete dát od sebe. Ukazujete své slabiny a cítíte se nad věcí a královsky. Vaše tělo bude volně dýchat, na druhou stranu se můžete cítit zranitelní.

Malé děti zase spí v poloze sfingy. Nejčastěji se tak děje v období vzdoru, protože se dítě mění. Je to poloha, ve které mají ruce i nohy pod sebou a zadek vystrčený nahoru. Můžete to být forma rebelie, dětí se vyhraňují ohledně některých názorů. Existuje spoustu dalších poloh, které můžete najít nejen v knize Sladké sny, ale také dalších publikacích, jako je Noční škola nebo Proč spíme, která se hodí lidem, kteří mají spánkové problémy.

Ideální polohou je ta, ve které budete na pravém boku, odlehčíte srdci a díky této pozici se vám bude lépe usínat a pocítíte bezpečí. Spánek ovlivní také velikost vašeho postele – podle toho se můžete nebo nemůžete roztáhnout a užít si odpočinek. Spousta lidí bere kvalitu spánku podle času. I krátký spánek může být kvalitnější než ten, který trvá osm hodin denně. Kvalitní matrace, materiály, ze kterých jsou vyrobené polštáře nebo přikrývky – to všechno ovlivní stav vaší pokožky. I díky tomu můžete spát méně, než je obvyklé, ale spánek bude kvalitní.

Potřeba spánku se mění s věkem

Během života se spánková potřeba mění. Malé děti mohou spát až 18 hodin denně, děti ve vyšším věku potřebují zase jinak chodit spát, objevit se může také poobědový spánek, který již vymizel. Spát bychom měli v místnosti, kde je čistý vzduch, který bude také o něco chladnější, než v ostatních místnostech. Před spaním bychom se také měli sprchovat chladnější vodou. Rychleji usnete a budete mít kvalitní spánek, protože toxiny budou rychleji z těla odcházet.

Povlečení často perte, čistěte také matraci a postel celkově. To platí zvlášť v případě, že jste nemocní, tady je potřeba povlékat i 3x týdně. Vhodné je odstraňovat plak z jazyka, a to hned po ránu – patří to mezi psychohygienu a čistíte tím nejen jazyk, ale také svůj mozek. Jako první věc, co můžete udělat pro kvalitní spánek, je chodit spát ve stejnou dobu. Nepoužívejte mobilní telefony, televize nebo jiná zařízení alespoň hodinu před spánkem. Pro ty, kteří nemohou spát, nebo se jim špatně usíná, si mohou vést spánkový deník. Jitka Ševčíková doporučuje užívat také melatonin, a to případě, že víte, že budete spát méně hodin, než jste zvyklí. Vhodné bude užívat také vonné oleje, které obsahují léčivé bylinky.

Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.