VZKVÉTAJÍCÍ MINULOST OBLIČEJOVÉ JÓGY

Obličejová jóga je řazena mezi jedny z nejmladších odvětví jógy. Zaměřuje se zejména na mladistvý a zdravý vzhled naší pleti. Kdy jsme si však uvědomili, že takového blahodárného efektu se dá dosáhnout cvičením jógy? Kdo se zasloužil o to, aby se obličejová jóga stala samostatným odvětvím a také z čeho pocházel stále krásný vzhled Gejši? To vše vám prozradím v dnešním článku!

Východní kultura: Gejša

První zmínky o „procvičování“ obličeje pochází z východní části světa z 18.století, kde, díky obličejovému cvičení, udržovaly svůj mladistvý vzhled zejména mladé a věčně krásné společnice, Gejši. Gejša je označení pro profesionální společnici, která musela být nesmírně krásná a přitažlivá a dlouhá léta se učila vytříbenému chování. Není proto sporu, že Gejši musely o svůj vzhled velmi pečovat již od útlého věku. Díky tomuto odvětví jógy a dalším zkrášlovacím rituálům mohly i ve vyšším věku vypadat mladší. Obličejová jóga vychází z korejských technik a metod, zaměřených na udržení mladistvé pleti a na rehabilitaci a regeneraci po úrazech obličeje, mozkových příhodách nebo ochabnutí. Stala se prevencí např. proti pigmentovým skvrnám, popraskaným žilkám, akné a vráskám. Asijské ženy dodnes intenzivně pečují o svou pleť.  Jejich rituály jsou skutečně zázračné. Děkuji, že se jejich techniky dochovaly a já je nyní mohu předávat ve svých kurzech dál. 

YOGA FACE: Zrození tváře jógy

Údajně prvním člověkem, který použil slova „obličejová jóga“, se stala americká jogínka Annelise Hagen. Ve svých 36. letech začala být nespokojená se svou tváří – stárla. Nevěděla, v čem je problém. Byla učitelkou jógy, a žila zdravým životním stylem, avšak mladistvý vzhled její pokožky začal upadat. Zjistila, že se s tímto problémem nepotýká sama a začala se tomuto tématu věnovat. Napadlo ji, že když jóga zjemňuje a posiluje svaly celého těla, proč by ten samý efekt nemohl fungovat i na svaly v obličeji. Zkombinovala znalosti jógy s nově nabytými informacemi a vytvořila nový revoluční omlazovací program nazvaný „Yoga Face“ a v roce 2007 vydala stejnojmennou knihu. Začala vést workshopy, které se staly základem pro právě teď probíhající kurzy k omlazení obličeje. Výsledky byla velmi ohromena. Její studenti, i ona sama, mají díky cvičení a relaxaci obličejových svalů mnohem krásnější, oživenou a mladistvější pleť. Zastává myšlenku, že všichni můžeme být stále mladí, jak uvnitř, tak venku. Stačí jen využít tuto sílu mládí, kterou starověká medicína, moderní věda a obličejová jóga nabízejí.

FACE YOGA METHOD: Tvář nehody

Fumiko Takatsu je další významnou osobností v oblasti obličejové jógy. Je to velmi inspirující žena, která po vážné nehodě odmítla podstoupit plastické operace a rozhodla se sama pracovat na svých obličejových svalech. Po mnoha týdnech a měsících dřiny získala výsledky, které si představovala a rozhodla se o ně podělit se světem. Vyvinula program nazvaný „Face Yoga Method“, který se zaměřuje na všemožné pohyby obličeje, svalová cvičení, konvenční přístupy, protahování, vizualizaci a regeneraci tváře. Její postupy změnily život tisícům jedincům, dokonce i těm, kteří utrpěli např. mozkovou obrnu nebo těžké zranění tváře. Fumiko úspěšně vytvořila několik uznávaných programů obličejové jógy online, napsala 4 knihy a 2 e-booky a vede i online kurz pro budoucí učitele obličejových pohybů.

Obličejová Jóga jako boj proti nemoci

Dámě z Anglie, Danielle Collins, byla diagnostikována M.E. (nemoc – myalgická encefalomyelitida, což znamená neustálou únavu, omezení aktivity jedince, různé bolesti a poruchy organismu). Řekli jí, že na ni neexistuje lék. Danielle se však nevzdala a úplně se vyléčila. Jak? Do svého života zavedla zdravou výživu, relaxaci, cvičení, jógu a pilates. Po tom, co se uzdravila, pocítila touhu pomáhat a inspirovat okolí, aby se lidé kolem ní cítili zdravější a šťastnější. Vystudovala školy masáží obličeje, profesionální terapie, výživu a Hatha jógu. Po letech praxe a výuky přibývalo žádostí o přirozený způsob ozdravení a omlazení tváře, proto vytvořila vlastní Face Yoga Expert systém.  Známe pozice obohatila o mnoho „zvířecích jóga pozic“.  Online i živě školí nové instruktory obličejové jógy. Sama Danielle cítí čest stárnout a říká, že každý z nás by měl udělat vše pro to, aby se cítil spokojený tím, kým je.

1661 cvičících obličejů

V roce 2015 se do Guinessovy knihy rekordů zapsala mezinárodní expertka na obličejovou jógu Ruchika Sharma. Mimochodem studentka Danielle Collins. Ruchika dokázala 48 minut cvičit s obličejem s 1661 účastníky její lekce obličejové jógy.
„Ta otevřeně říká, že jóga je pro každého, pomáhá dojít k životní rovnováze. Obličejová jóga má podobnou myšlenku, jako jóga samotná. Obličejové svaly začnou přirozeně ztrácet pružnost a vitalitu, chcete-li docílit k udržení mladistvého vzhledu, budete se muset soustředit na cvičení, posilování, masáže, meditace a akupresury tváře.“

A takto se zrodila tvářová, obličejová jóga. Dnes najdeme po celém světě mnoho center a učitelů obličejové jógy, kteří jsou důkazem toho, že tohle, poměrně mladé odvětví, má něco do sebe. Díky pravidelnému cvičení a omlazujícím rituálům, můžeme docílit „věčně mladé tváře“. V dnešním článku jsme se dozvěděli o tom, že počátky sahají již ke kulturám Gejši v Asii a také, že teprve nedávno byl použit termín „FACE YOGA“. Všechny výše zmíněné ženy jsou velice inspirující a určitě stojí za to, vyzkoušet nějakou z ověřených technik. Možná i vy najdete zalíbení v grimasách  a zasvětíte svůj život tomuto oboru.

Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.