PIGMENTOVÉ SKVRNY ANEB NECHCI SE UŽ BÁT SLUNÍČKA

Objevily se vám na tváři či jiné části těla nevzhledné fleky, které vám přidávají roky? Nejspíš se jedná o pigmentové skvrny, které souvisí s funkcí našeho těla. V dnešní době však máme několik řešení, jak s těmito výkyvy pigmentu bojovat! V dnešním článku si povíme o tom, co vlastně pigmentová skvrna znamená, o jejich vzniku a také o účinných léčebných metodách. Tak směle do toho!

Tmavé fleky ve tváři

Pigmentové skvrny jsou tmavé fleky, které se objevují na naší kůži kvůli poruše tvorby či šíření pigmentu. Mohou mít mnoho tvarů, jinou intenzitu zbarvení či velikost a je obecně známo, že postihují především ženy a jedince s tmavší pletí. Jejich vznik je ovlivněn mnoha aspekty. Tím nejběžnějším je sluneční záření, proto se doporučuje ochrana krémem s UV filtrem, který zabraňuje aktivaci melaninu. Melanin je hnědý pigment, který se vyskytuje ve většině živých organismů a má za úkol chránit pokožku proti poškození světlem a nadměrnému UV záření, které pohlcuje. Také hlídá, aby tělo mělo dostatek vitamínu D, který má na starosti pigment naší pleti. Pigmentové skvrny však nevznikají pouze při opalování či vystavení těla slunečnímu záření. 

Faktory ovlivňující pigment

Mezi další faktory, kdy se pigmentové skvrny mohou ukázat, se řadí hormonální změny. U žen zejména při užívání hormonální antikoncepce, substituce či hormonálních změn v těhotenství. Ani intenzivní slunění a časté návštěvy solárií nemají blahodárný vliv pro naši pokožku. Samozřejmě zde může hrát roli genetická dispozice, zjizvení pokožky, onemocnění (zejména metabolická) či užívání látek, které zvyšují citlivost ke slunečnímu záření. Ani nevyvážená strava, nadměrná konzumace alkoholu a kouření nejsou pro prevenci proti pigmentovým skvrnám vhodné. Nemůžeme tvrdit, že pigmentové skvrny se vyskytují pouze ve stáří, ale zejména v tomto věku se pigmentové fleky vyskytují nejčastěji, je to kvůli nedostatečné funkci jater a s přibývajícím věkem také kvůli snížení melanocytů (pigmentových buněk) v pokožce. Těmto skvrnám, objevujícím se po 40. roku života, říkáme stařecké skvrny. 

Prevence a léčba proti nechtěným skvrnám

Některé skvrny mohou časem zmizet, avšak také mohou přetrvávat a v některých případech se mohou stát nedílnou součástí života. Základem léčby je vyloučení příčiny, která pigmentovou poruchu vyvolává. Objeví-li se tedy skvrny poté, co jste se dlouho opalovali, používejte kvalitní opalovací krém či omezte čas na sluníčku. Objeví-li se po nasazení hormonální léčby, možná vám právě tahle léčba nesedla apod. Může vám také pomoci speciální kosmetika, intenzivní séra, krémy a čistící vody. Nejlepším řešením je vyhledat lékaře či odborníka a poradit se s ním. Pomoc vám může nabídnout v podobě laserového odstranění, chemického peelingu, léky či chirurgického odstranění. Jste-li zastánci přírodní medicíny, dobrým pomocníkem se vám může stát citrónová šťáva, vyluhovaná lékořice, výtažky z vrby či kaštanovníku, které přiložíte na postižené místo a necháte působit. Máte-li rádi pohyb a zároveň vám pigmentové skvrny přidávají vrásky ve tváři, doporučujeme obličejovou jógu, která si poradí jak se skvrnami, tak s vráskami a dalšími nedokonalostmi vaší pleti. Díky různým a efektivním cvikům zvýší cirkulaci krve ve tváři, přestává se zde ukládat hnědý pigment melanin a pigmentové skvrny zmizí stejně jako jiné nedokonalosti a známky stárnutí.

Věřte mi, o pigmentových skvrnách něco vím. Sama jsem je měla na několika místech obličeje. Podstoupila jsem bolestivé lasery, peelingy, mazala se vším možným, nosila kšilt a chvílemi v Asii i deštník. Ani do moře jsem nelezla bez klobouku. I tak stále pigmentové skvrny byly mojí součástí. Hodně mě to trápilo. Až jsem dospěla k obličejové józe. Došlo mi, že místa, kde se usazuje melanin, hormon pigmentu, nejsou dostatečně prokrvována. Ve chvíli, když jsem začala pravidelně procvičovat místa, kde se mi skvrny tvořily, začaly konečně mizet. A zmizely úplně. Ano, cvičím dál. Jak jógu obličejovou, abych měla prokrvený celý obličej, tak jógu hormonální, aby se hormony v mém těle tvořily v dostatečném množství a pomáhaly regeneraci celého mého organismu. O obou typech jógy jsem vám už psala. Mrkněte na hormonální jógu tady >>> a na obličejovou jógu tady >>>.

Hormonální a obličejová jóga jsou jedny z mnoha technik, které vám pomohou regenerovat pleť a se kterými vás seznamuji v knize Omlazující techniky pro zdravou pleť bez vrásek.

Napište mi do komentáře, kde se tvoří pigmentové skvrny vám. Každý bod na obličeji souvisí s jiným orgánem, který volá po pozornosti. Pokud chcete o své pleti vědět víc, neváhejte mrknout na ONLINE DIAGNOSTIKU >>>.

Dnešní článek jsme věnovali problému, kterým trpí převážná většina populace, především ženy, které procházejí v životě mnoha hormonálními změnami. Téma pigmentových skvrn se týká čím dál více lidí, tak proč nenabídnout článek s možností řešení? Dozvěděli jste se, kde mají pigmentové skvrny začátek, jak jim předcházet a co vše je může ovlivňovat. V dnešním světě není problém bojovat téměř s ničím a i ta pigmentová skvrna může s trochou snahy zmizet.

Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.