EMOČNÍ ŠTÍT, ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

Seznamte se, štítná žláza. Ano je to orgán v našem těle. Najdeme ho v oblasti krku. Má však na starosti. Jak moc je pro nás životně důležitý? Proč mnoho lidí v dnešní době používá substituční léčbu právě na štítnou žlázu. Co to znamená, když někdo bere léky na “štítku”? Tohle a mnohem více jsem pro vás sesumírovala do čtivého článku. Samotnou mě zajímalo, jak to vlastně je. Mnoho klientek se na mě obracelo s detailními dotazy. V tomto článku odpovídám všem novým tazatelkám a tazatelům. To však neznamená, že se na mě nemůžete obracet. Ptejte se dál. Pište mi, jaká témata vás zajímají, já vyhledám informace a sepíšu článek. Teď už zpět ke štítné žláze. 

Co dělá štítná žláza?

Na úvod je nutné si jako obvykle vysvětlit, co je to štítná žláza a jakou úlohu v našem těle plní. Tak tedy alespoň ve stručnosti. Štítná žláza je největší endokrinní žláza. Má za úkol produkovat thyoridní hormony, které mají primární vliv na téměř všechny orgány v našem těle (snad jen mimo mozek, slezinu a u mužů varlata). Pokud nepracuje správně, dostáváme se do hormonální nerovnováhy, která má na náš další život veliký vliv a negativní dopad. Problémy se štítnou žlázou mívají častěji ženy než muži. Podle statistik jimi trpí okolo 30% populace celkem. Kde hledat viníka? Důvodů může být hned několik, kromě dědičnosti například i nevhodná strava a dlouhodobý stres.

Neduhy, když štítná žláza nepracuje správně

Nejčastějším problémem štítné žlázy je změna její intenzity a funkce. Jednoduše řečeno, buď produkuje hormonů příliš (hypertyreóza) nebo naopak málo (hypotyreóza). Důsledkem toho dochází v našem těle ke změnám metabolismu, nálady a mnoha dalším nežádoucím projevům.

Při snížené funkci (hypotyreóza) štítné žlázy se cítíme stále:

 • unavené, 
 • zimomřivé, 
 • rychle se vyčerpáme, 
 • zadýcháváme se 
 • a máme vyšší potřebu spánku,
 • přibýváme na váze, 
 • trpět zácpou, 
 • zvýší se nám tlak 
 • a zpomalí srdeční frekvence, 
 • Kůže je suchá, 
 • vlasy vypadávají a nehty se lámou
 • někteří propadávají depresím.

Pokud se jedná o zvýšenou funkci (hypertyreóza) štítné žlázy, která je mnohem méně častá, dá se zjednodušeně říci, že projevy jsou opačné

 • poruchy spánku a soustředění, 
 • euforické stavy, 
 • rychlejší růst vlasů a ochlupení, 
 • návaly horka….

Onemocnění štítné žlázy není radno podceňovat, protože může vést k dalším závažným onemocněním a poruchám. 

Jak o štítnou žlázu pečovat / jak nemocnou vyléčit?

Můžeme se ale nějak bránit, abychom jim předešli? Pravdou je, že v tomto případě hraje důležitou roli genetika. Vliv ale může mít i nadměrný stres, expozice radioaktivnímu záření, určité virové infekce nebo dlouhodobé užívání některých léků. Západní medicína vám na léčbu nabídne pilulky. Doživotně. Chcete to? Nebo sobě a svému tělu dopřejete zdravější cestu?

Moderním pomocníkem při snížené funkci štítné žlázy je hormonální jóga, která je vhodná pro všechny, co potřebují vyrovnat hormonální hladinu ve svém těle. Sestava dynamických cviků, doplněná o intenzivní dechové techniky, dokáže přirozenou cestou vhodně stimulovat i žlázy s vnitřní sekrecí. Využívá vysoce efektivní techniky a má úžasné výsledky! Cviky jsou přitom lehce zapamatovatelné, jednoduché, věřte, že je zvládne každá z vás, včetně úplné začátečnice.

Už víte, co vše má na starosti štítná žláza a co se děje s naším tělem, pokud nepracuje, jak by měla. Znáte nejčastější projevy při její snížené nebo naopak zvýšené produkci hormonů. Pokud se necítíte dobře, v žádném případě nepodceňujte počáteční obtíže! Doufám, že naopak mnoho z vás se cítí skvěle. A ideálně chcete pocit skvělosti udržet. Pak je pro vás hormonální jógová terapie skvělou prevencí. Sestava obsahuje speciální cviky a dechová cvičení na posílení a probuzení štítné žlázy.

DVD hormonální jógy s Dinah

Pokud si přejete cvičit přímo s Dinah,  i to je možné.  Ve svých 80 letech natočila DVD, které kolegyně nadabovala do českého jazyka. Pro své klientky jsem zajistila dodávku do ČR. Více o DVD najdete zde>>>

Nezapomínejte, že správná funkce štítné žlázy je základní podmínka zdravého organizmu!

Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.