Historie jógy

Pokud chceme józe alespoň z části porozumět, měli bychom se na ni podívat ze všech možných úhlů pohledů a různých zdrojů, však i přesto nejspíš nikdy nedospějeme k úplnému pochopení. Jóga byla, je i bude takový oříšek, který se lidstvo snaží již po generace rozlousknout. A kde jinde započít chápání, než u jejího zrození? V dnešním článku se společně mrkneme na tajemnou historii jógy. 

Začátek budoucnosti

Kdy přesně jóga vnikla, v dnešní době nikdo netuší. Její vývoj lze však vysledovat do doby před více než 5 000 lety, někteří vědci však zastávají fakt, že by mohla být až 10 000 let stará. Historie jógy má mnoho tmavých a nepopsaných míst, zvlášť díky křehkým palmovým spisům, které byly zničeny, ale také díky mlčenlivé povaze tohoto učení. Celková historie jógy se dá rozdělit do 4 období.  

První zmínky – Pre-Klasická jóga

V tomto období se poprvé objevují zmínky o slově „jóga“ v posvátných textech, nazývaných Védy. První civilizací spojenou s jógou se tedy stala Indus-Sarasvati, která se před více než 5000 lety obývala severní Indii. Na rozvíjení jógy se podíleli především védší kněží – Brahmans, kteří své postupy a rituály zdokumentovávali do díla Upanishads. Upanišadi poté tyto myšlenky rozšířili do světa jako učení o sebepoznání, moudrosti a karmě.

Patanjaliho doba – Klasická jóga

Zatímco 1. období bylo směsicí různých přesvědčení a technik, klasické období je definováno zejména Patanjalim a jeho Yoga-sútry, prvním systematickým přehledem jógy z 2. století př.n.l.. Patanjali směřoval praxi jógy do tzv. „osmero pojednání“. Podle něj jóga znamená spojení individuálního bytí (átman) s univerzálním bytím (paramátman) a že všech 8 odvětví jógy jsou závislé na stavu vědomí a vedou ke sjednocení. Více o Patanjaliho pojetí se můžete dočíst zde >>

Post-Klasická jóga – asán, meditace a pránájáma

Toto období přišlo na scénu několik století po Patanjalim, kde jogínští mistři vytvářeli systém postupů pro omlazení těla i duše a prodloužení života = hatha-jóga. Vyvinuli Tantra-jógu, radikální techniky k očištění těla i mysli, a tělo považovali jako nástroj k dosažení osvícení. 

Novověk, poslední období před námi

  1. období jógy začíná na přelomu 18. století, kdy mistři jógy začali cestovat na západ a přitahovat pozornost. Kolem 20. století se do Evropy jóga dostala v podobě cvičení pro zlepšení fyzického zdraví, ale při pozorování doporučovaných cviků vidíme mnohé rozdíly, oproti klasickému cvičení. Zajímavou osobností se stal Vivekanandov, který v roce 1893 ohromil svět svými přednáškami o józe a její univerzálnosti. Jóga začala být velice podporována a v roce 1924 byla otevřena první univerzita Hatha-jógy v Mysore. Začala přibývat nová odvětví a jóga se začala dostávat do popředí lidských zájmů.

Právě píšící se historie, současnost

Jóga je v současnosti oblíbenější a vyhledávanější aktivitou než kdy dřív. Čím dál více se rozšiřuje, zejména na západě. Je to dáno zejména stále zrychlenějším způsobem života a přibývajícím stresem. Lidé se snaží ve svém životě nastavit harmonii a rovnováhu, s čímž jim jóga, jak se patří, pomáhá. Přibývá stále více druhů a odvětví, člověk se tedy v jednom z nich určitě najde. Vykvetlo mnoho větší a větviček jógy. O nejznámějších můžete číst tady >>

Právě jste dočetli malou historii jógy, kterou jsem si pro vás pro dnešek připravila. Doufám, že jste se dozvěděli něco nového a že je vám jóga zase o něco blíž. Kdy svět poprvé spatřil prvního jogína, se nikdy nedozvíme, ale jestli zítřejší paprsky spatří dalšího, je jen na vás. No, nebylo by krásné být součástí něčeho tak magického? Napište mi do komentářů, co jsou vaše motivy praktikovat jógu.

Tagy:
Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.