PŘESTAŇME SE BÁT MENOPAUZY!

Menopauza, pro mnohé strašák pro jiné noční můra. A naštěstí se najde pár těch, které prošly menopauza s radostí a lehkostí. Co dělaly jinak? V tomto článku si povíme více o tématu, o kterém se příliš nemluví na veřejnosti. Vysvětlíme si, co to menopauza vlastně je, koho čeká a jak poznáme její příchod. Odhalím vám jednoduché triky, jak se na ní připravit a projít jí s radostí.

Tabu jménem menopauza

Pro mnohé z nás je toto téma tabu. Je tedy třeba si na úvod říci, že se jedná o přirozený proces, které ukončuje dar plodnosti každé ženy.. V období menopauzy kolísá tvorba pohlavních hormonů (estrogenu a progesteronu). Dochází k útlumu funkce vaječníků a žena přestává menstruovat. Důsledkem nedostatku hlavního ženského hormonu estrogenu může docházet k narušení duševní pohody a jiným výkyvům ve zdraví. O tom ale až později. 

Menopauza nastupuje obvykle mezi 45. až 55. rokem života ženy. Jak bude probíhat právě u mě? Obecně se říká – „vše je to v hlavě“. Není tomu jinak ani v tomto případě. Svědčí o tom fakt, že je menopauza vnímána v různých koutech světa odlišně. V naší společnosti se ženy menopauzy spíše děsí, propadají stavům deprese. Kvůli ztrátě plodnosti ji vnímají jako jakýsi symbol stárnutí. Japonci stáří ctí pro moudrost, a tak Japonky očekávají menopauzu s potěšením.  Stejně tak v Indii nebo například i v Izraeli přistupují ženy k tomuto období pozitivně a přijímají ho s radostí. 

Pokles pohlavích hormonů, co to znamená?

Již zmiňované „později“ přichází právě teď! Jak už jsme si říkali – důsledkem poklesu hladiny estrogenu dochází k několika nepříjemným změnám. 

Jedním z nejčastějších symptomů jsou návaly horka. Ptáte se, čím to je? Nebojte, hned si vše vysvětlíme. Kvůli sníženému estrogenu se naruší rovnováha našeho termoregulačního systému, který zapříčiní, že tělo nedovede správně vyhodnotit teplotu v určitých oblastech těla. Systém, který zajišťuje naši tělesnou teplotu je aktivován vazomotorickým systém, právě on má moc rozšiřovat tepny. Proto tzv. “nával” bývá doprovázen silným tlukotem srdce. Do určité oblasti pak tedy může proudit větší množství krve a obnovuje se zde tepelná rovnováha. Přesně tímto procesem vznikají návaly horka! 

V období menopauzy máme také sklony k častým a náhlým změnám nálad a podrážděnosti. Shrňme si to jako „duševní chaos“. Na vině nejsou okolní události (alespoň tedy většinou). Vinu opět nese nízká hladina hormonů, které jsou zodpovědné za prožívání. Je narušena rovnováha v oblasti mozku, která má za úkol řídit naše emoční reakce. Je pro nás proto obtížnější přizpůsobit se novým situacím a mnohdy reagujeme nepřiměřeně. 

Pokles hormonů může přijít kdykoli.  Stalo se to i mě. Co se dělo jsem vyprávěla v živém vysílání pořadu Sama Doma, České televize

Hormonální jóga je v hlavní roli i mého příběhu. Přes roušku a v osmém měsíci těhotenství jsem vše prozradila divákům živém vysílání. Mrkněte na záznam.

Jak symptomy snížit a projít menopauzu s radostí?

Říkáte si, že vás moje slova neuklidnila, ba naopak? Pojďme se na to podívat z té pozitivní stránky! Když si připustíme možné nepříjemné změny, můžeme jim mnohem snáz předejít nebo alespoň zmírnit jejich průběh. S příchodem prvních příznaků je třeba si 

  1. otevřeně promluvit s partnerem a seznámit ho s novou situací. Snažte se také vyhýbat stresovým situacím. 
  2. Pokud jste milovníkem čajů stejně jako já, určitě vás potěší, že existuje spousta druhů, které symptomy zmírní. V účinnosti jednoznačně vedou bylinné! 
  3. V neposlední řadě pro vás může být velkým pomocníkem hormonální jóga. Při pravidelném cvičení se hladiny hormonů vrátí do optimální rovnováhy a harmonie. Pokud máte chuť vyzkoušet hormonální jógovou terapii, neváhejte se podívat na seznam pořádaných kurzů.
  4. Nejlepším lékařem stále zůstává pozitivní přístup a vnitřní přijetí tohoto období. Je do období, kdy se tvoří prostor pro nás samotné.

Chcete své hormonální milníky

procházet v radosti a spokojenosti?

Osobně se nejraději učím od mistrů. Vám chci to samé dopřát. Zajistila jsem exkluzivní spolupráci s Dinah. Cvičit přímo s Dinah,  i to je možné i pro vás. Ve svých 80 letech natočila DVD, které kolegyně nadabovala do českého jazyka. Pro své klientky jsem zajistila dodávku do ČR. Více o DVD najdete zde>>>

Už se neočekává, že budeme stále “jen” dávat. Právě díky menopauze se učíme přijímat. Nyní víme, co se v našem těle při menopauze odehrává a koho se týká. Je na každé z nás, zda ve správné období dokážeme rady na hladké projití menopauzy zvládneme do svého života zakomponovat. Za mě je hlavně důležité  připravit sebe i okolí.  A proč?  Je skvělé  slavit vše, co naše tělo s trochou pozornosti a lásky dokáže. Přistupujme k vlastnímu tělu laskavě.  Věřím, že s tím, co už teď víte projdete období menopauzy s lehkostí a s úsměvem na tváři. 

Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.