DINAH RODRIGUES, AUTORKA HORMONÁLNÍ JÓGOVÉ TERAPIE

Slyšeli jste už někdy o ženě jménem Dinah Rodrigues? Pokud ne, je na čase to změnit! Pokud ano, doufám přesto, že se v následujících řádcích dozvíte něco nového. V tomto článku si budeme vyprávět právě o velmi inspirativní ženě, která pomohla k uzdravení tisícům lidí po celém světě. Prozradím vám shodu jakých náhod odhalila úžasnou metodu, hormonální jógovou terapii.

Okénko do minulosti dámy Dinah

Dinah se narodila v květnu 1927, ano 1927, v Brazílii. V mládí studovala filozofii a psychologii na univerzitě v São Paulu. Vždy milovala pohyb a sama se v oblasti jógy hodně vzdělávala. Svým žákům předávala především hatha jógu. Vypráví se, že byla v období klimakteria (o kterém se můžete dočíst více zde) pozvána lékařem na pravidelnou prohlídku. Lékař s údivem mrkal na výsledky hormonální hladiny vitální jogínky. “Máte výsledky jako 20letá slečna”, vyhrkl ze sebe. Doptával se, jaké denní rituály praktikuje. “Cvičím”, odvětila usměvavá dáma.  “A co přesně, jak dlouho, kdy…” zjišťoval šokovaný lékař. Společnými silami hledali nitky, které vedly k pevnému zdraví a především hormonální rovnováze v těle Dinah. Akademické prostředí dopomohlo k výzkumného zkoumání praktik, které Dinah sama spojila v ucelenou uzdravující sestavu. Došli k mnoha objevným závěrům, které přesvědčily všechny “nevěřící Tomáše” o účincích cvičení ve spojení s dechem a meditací (cirkulací energie). Posledních 20 let, ano, 20 let nevyučuje už pouze v Brazílii, cestuje po celém světě. V mnoha zemích proškolila a stále certifikovala lektory, kteří mají oprávnění její know-how, její metodu, hormonální jógovou terapii předávat svým žákům. A já mám to štěstí, že jsem měla tu čest Dinah poznat osobně. Prošla jsem její školou a společně se radovala ze složení certifikace. Je neuvěřitelná. Ve chvílích, kdy já padala únavou, Dinah září vitalitou. S pokorou její učení předávám na svých lekcích (zde).

Koncept hormonální jógová terapie a její účinky

Koncept hormonální jógové terapie byl vyvinut na základě jógové terapie podle Swamiho Sivananda Saraswatiho. Dinah ho vytvořila za účelem pomoci ženám, které trpí v průběhu menopauzy důsledkem snížené hladiny hormonů. Při tvorbě využila svoji třicetiletou praxi jógy a také detailní studie lidské fyziologie. Podařilo se jí tak vytvořit cvičební techniky, které dovedou odstranit problémy spojené s narušením hormonální rovnováhy. Hormonální jógová terapie tedy je nápomocná ženám, které prožívají:

 • věk +35 let
 • období menopauzy
 • bolesti během menstruace, 
 • trpí premenstruačním syndromem, 
 • příliš silné / příliš málo krvácejí
 • snížené libido
 • trápí je polycistické vaječníky, 
 • jiné gynekologické komplikace 
 • problémy se štítnou žlázou
 • nebo mají problémy s otěhotněním
 • trápí je problematická pleť
 • padání vlasů, lámání nehtů
 • migrény
 • podrážděnost a extrémní emoce se silnými výkyvy nálad
 • a mnoho dalšího

Od roku 1993 pořádá Dinah semináře a workshopy pro veřejnost. Osobně certifikuje lektory hormonální jógové terapie po celém světě.  Tato výjimečná žena naposledy navštívila Prahu v červnu 2019. Setkání s ní je nezapomenutelný zážitek. Je tak energická a vitální, že jí nevěříte ani že jí je 60 natož 92 let. 

Jak workshop vůbec probíhá? 

Cílem workshopů, na kterých se hormonální jógová terapie učí je klientkám sestavu předat, naučit je a motivovat, aby 3 – 4 týdně cvičily samy doma. Já s radostí pořádám kurzy měsíční i víkendové. V oblibě mám však měsíční, protože v nich vidím pozitivní změny na klientkách. 

Každá pozice se důkladně propojuje s dechem, vizualizací a cirkulací energie . Po absolvování kurzu už budete vědět, jak na to.  Na většině seminářů dostanete materiály na doma. Celou sestavu zvládnete cvičit v pohodlí domova, aniž byste musely platit za další kurz. Pokud si však nebudete jisté, že daný cvik provádíte zcela správně, můžete mě kontaktovat nebo dorazit na opakovací lekci individuální.

Speciální hormonální jóga pro muže i lidi s “cukrovkou”

Dinah byla nadšená, že tolika ženám pozitivně ovlivnila život. Vnímala, že účinky hormonální jógocé terapie mají skvělé účinky i na muže a lidi, kteří mají “cukrovku. Vytvořila další ucelené koncepty

 • hormonální jógová terapie pro muže
 • hormonální jógová terapie pro diabetiky. 

Kdybyste se snad setkala s nepochopením ze strany partnera, ukažte mu možnosti pro něj a věřte, že i on ucítí pozitivní změny na svém těle. V některých pozicích se hodně funí. Můj muž z toho má dodnes velikou legraci. Ale já se nedám. Na terase s výhledem na hory cvičím každé ráno.

Publikace o hormonální józe 

Dinah Rodrigues je i spisovatelka. Své učení sepsala do několika svazků knih s tematikou hormonální jógové terapie. První z nich nese název Hormonální jógová terapie a je určena pro znovu aktivování hormonálního systému a odstranění symptomů menopauzy, PMS, polycistických vaječníků a neplodnosti. Sama za sebe ji mohu rozhodně doporučit. Je psána zcela srozumitelně, přehledně a hlavně optimisticky. 

A je to, Psaní o energické dámě Dinah Rodrigues je dnes u konce. Věřím,že vám takto inspirativní osoba dolila svým příběhem do žil život a případně naději. Pokud vás zaujalo cvičení hormonální jógy, ráda si vás vezmu do parády na některém z mých kurzů. 

Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice obličejové jógy . Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu , který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici obličejové jógy .

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.

Komentáře
 1. Helena Kadlecová napsal:

  super, je vidět, že se svým tělem dokáže hodně

 2. Vanda napsal:

  Klobouk dolů….

  • Kateřina Pelcová napsal:

   Krásný den, Vando, ano před Dinah smekáme všechny i všichni. Ona i její manžel jsou inspirací.

 3. Zora napsal:

  Úžasné a obdivuhodné.

 4. Marie Hradilková napsal:

  Milá Kateřino, já jsem se také zúčastnila semináře s Dinah v Praze a ohromila mě svou vitalitou …..Pak jsem absolvovala kurz HJT a od té doby cvičím, sama doma a v centru Mandala. Je to skvělé. Děkuji vám za všechny články a také za to, že dál šíříte cvičení mezi další ženy.

  • Kateřina Pelcová napsal:

   Milá Marie, děkuji vám za krásná slova. Je skvělé, že praktikujete. Blahodárné účinky jsou dechberoucí. Třeba si někdy pohybu dopřejeme společně. V této době jsou velice doceňované antistresové techniky, nejen ze sestavy hormonální jógy.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů