DINAH RODRIGUES, AUTORKA HORMONÁLNÍ JÓGOVÉ TERAPIE

Slyšeli jste už někdy o ženě jménem Dinah Rodrigues? Pokud ne, je na čase to změnit! Pokud ano, doufám přesto, že se v následujících řádcích dozvíte něco nového. V tomto článku si budeme vyprávět právě o velmi inspirativní ženě, která pomohla k uzdravení tisícům lidí po celém světě. Prozradím vám, shodou jakých náhod odhalila úžasnou metodu, hormonální jógovou terapii.

Okénko do minulosti dámy Dinah

Dinah se narodila v květnu 1927, ano 1927, v Brazílii. V mládí studovala filozofii a psychologii na univerzitě v São Paulu. Vždy milovala pohyb a sama se v oblasti jógy hodně vzdělávala. Svým žákům předávala především hatha jógu. Vypráví se, že byla v období klimakteria (o kterém se můžete dočíst více zde) pozvána lékařem na pravidelnou prohlídku. Lékař s údivem mrkal na výsledky hormonální hladiny vitální jogínky. „Máte výsledky jako 20letá slečna,” vyhrkl ze sebe. Doptával se, jaké denní rituály praktikuje. „Cvičím,” odvětila usměvavá dáma. „A co přesně, jak dlouho, kdy…” zjišťoval šokovaný lékař. Společnými silami hledali nitky, které vedly k pevnému zdraví a především hormonální rovnováze v těle Dinah. Akademické prostředí dopomohlo k výzkumnému zkoumání praktik, které Dinah sama spojila v ucelenou uzdravující sestavu. Došli k mnoha objevným závěrům, které přesvědčily všechny „nevěřící Tomáše” o účincích cvičení ve spojení s dechem a meditací (cirkulací energie). Posledních 20 let, ano, 20 let nevyučuje už pouze v Brazílii, cestuje po celém světě. V mnoha zemích proškolila a stále certifikovala lektory, kteří mají oprávnění její know-how, její metodu, hormonální jógovou terapii předávat svým žákům. A já mám to štěstí, že jsem měla tu čest Dinah poznat osobně. Prošla jsem její školou a společně se radovala ze složení certifikace. Je neuvěřitelná. Ve chvílích, kdy já padala únavou, Dinah zářila vitalitou. S pokorou její učení předávám na svých lekcích.

Koncept hormonální jógové terapie a její účinky

Koncept hormonální jógové terapie byl vyvinut na základě jógové terapie podle Swamiho Sivananda Saraswatiho. Dinah ho vytvořila za účelem pomoci ženám, které trpí v průběhu menopauzy důsledkem snížené hladiny hormonů. Při tvorbě využila svoji třicetiletou praxi jógy a také detailní studie lidské fyziologie. Podařilo se jí tak vytvořit cvičební techniky, které dovedou odstranit problémy spojené s narušením hormonální rovnováhy. Hormonální jógová terapie tedy je nápomocná ženám, které prožívají:

 • věk +35 let,
 • období menopauzy,
 • bolesti během menstruace, 
 • trpí premenstruačním syndromem, 
 • příliš silně/příliš málo krvácejí,
 • snížené libido,
 • trápí je polycystické vaječníky, 
 • jiné gynekologické komplikace, 
 • problémy se štítnou žlázou,
 • nebo mají problémy s otěhotněním,
 • trápí je problematická pleť,
 • padání vlasů, lámání nehtů,
 • migrény,
 • podrážděnost a extrémní emoce se silnými výkyvy nálad,
 • a mnoho dalšího…

ANTI stres

Největším zabijákem hormonální rovnováhy je stres. O tom více píši tady>>>. I proto Dinah do své léčivé sestavy vložila tzv. anti-stresové techniky. Není to nic složitého. Některé techniky jsou pouze o řízení dechu. Jiné provázejí vizualizaci nebo léčivá slova. Moji oblíbenou jsem vám nahrála v solné jeskyni. Autorkou je spisovatelka Louise L. Hay, která se dožila 89 let. Její afirmace jsem si vyčetla z knihy „Miluj svůj život“. Síla a účinek slov ve sledu, který použila, mě samotnou oslnil. V jedné životní fázi jsem jej poslouchala několikrát denně. A ano, cítila jsem se lépe. Ochutnejte, nahrála jsem celou anti-stresovou meditaci v solné jeskyni i pro vaše uši i duši.

O účincích jsem hovořila v živém vysílání pořadu Sama doma České televize

Hormonální jóga je v hlavní roli i mého příběhu. Přes roušku a v osmém měsíci těhotenství jsem vše prozradila divákům v živém vysílání. Mrkněte na záznam.

Od roku 1993 pořádá Dinah semináře a workshopy pro veřejnost. Osobně certifikuje lektory hormonální jógové terapie po celém světě. Tato výjimečná žena naposledy navštívila Prahu v červnu 2019. Setkání s ní je nezapomenutelný zážitek. Je tak energická a vitální, že jí nevěříte ani že jí je 60, natož 95 let. 

Jak výuka vůbec probíhá? 

Cílem workshopů, na kterých se hormonální jógová terapie učí, je klientkám sestavu předat, naučit je a motivovat, aby 3x–4x týdně cvičily samy doma. Já s radostí pořádám kurzy měsíční i víkendové. V oblibě mám však měsíční, protože v nich vidím pozitivní změny na klientkách. 

Každá pozice se důkladně propojuje s dechem, vizualizací a cirkulací energie. Po absolvování kurzu už budete vědět, jak na to. Na většině seminářů dostanete materiály na doma. Celou sestavu zvládnete cvičit v pohodlí domova, aniž byste musely platit za další kurz. Pokud si však nebudete jisté, že daný cvik provádíte zcela správně, můžete mě kontaktovat nebo dorazit na opakovací lekci individuální.

Speciální hormonální jóga pro muže i lidi s „cukrovkou”

Dinah byla nadšená, že tolika ženám pozitivně ovlivnila život. Vnímala, že účinky hormonální jógové terapie mají skvělé účinky i na muže a lidi, kteří mají „cukrovku“. Vytvořila další ucelené koncepty:

 • hormonální jógová terapie pro muže,
 • hormonální jógová terapie pro diabetiky. 

Kdybyste se snad setkala s nepochopením ze strany partnera, ukažte mu možnosti pro něj a věřte, že i on ucítí pozitivní změny na svém těle. V některých pozicích se hodně funí. Můj muž z toho má dodnes velikou legraci. Ale já se nedám. Na terase s výhledem na hory cvičím každé ráno.

DVD hormonální jógy s Dinah

Pokud si přejete cvičit přímo s Dinah, i to je možné. Ve svých 80 letech natočila DVD, které kolegyně nadabovala do českého jazyka. Pro své klientky jsem zajistila dodávku do ČR. Více o DVD najdete zde>>>

Publikace o hormonální józe 

Dinah Rodrigues je i spisovatelka. Své učení sepsala do několika svazků knih s tematikou hormonální jógové terapie. První z nich nese název Hormonální jógová terapie a je určena pro znovu aktivování hormonálního systému a odstranění symptomů menopauzy, PMS, polycystických vaječníků a neplodnosti. Sama za sebe ji mohu rozhodně doporučit. Je psána zcela srozumitelně, přehledně a hlavně optimisticky. 

A je to, psaní o energické dámě Dinah Rodrigues je dnes u konce. Věřím, že vám takto inspirativní osoba dolila svým příběhem do žil život a případně naději. Pokud vás zaujalo cvičení hormonální jógy, ráda si vás vezmu do parády na některém z mých kurzů.

O Hormonální jógu se zajímal i Honza Kraus. Při natáčení ze mě i vytáhl, kde je možné si se mnou zacvičit. Byl odhodlaný letět se mnou na lekce do zahraničí. Mrkněte, jak byl zklamaný, když zjistil, že cvičím pouze se ženami:

Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.