CO JE TO HORMONÁLNÍ JÓGOVÁ TERAPIE?

Vítám vás u čtení o mladém oboru jógy, hormonální jógové terapii. V následujících řádcích pronikneme do tajů hormonální jógy. Vůbec nevadí, pokud o ní slyšíte poprvé. Vezmeme to hezky od začátku. Vysvětlím vám, co to vlastně hormonální jóga je, jak vznikla, komu může pomoci a jaké jsou její druhy. 

Co to je hormonální jóga?

Součástí hormonální jógy jsou sestavy vycházející z hatha jógy a kundalini jógy. Nelekejte se, pokud jsou pro vás tyto pojmy „španělská vesnice“. Ve zkratce vám je představím! Hatha jóga je systém jógy, jejíž hlavními pilíři jsou meditace, ovládání dechu a pozice těla. Kundaliní józe se přezdívá po právu „Jóga vědomí“. Zaměřuje se totiž na mysl. Svými účinky vede k pozvednutí ducha. Cviky hormonální jógy jsou ovšem sestavené tak, aby byly snadno proveditelné i pro nejogíny. Proto je můžete praktikovat, aniž byste měly s jógou předešlé zkušenosti. 

Autorkou konceptu hormonální jógové terapie je Dinah Rodrigues. Vyvinula ho na základě svých pozitivních zkušeností. Své učení opírá nejen o jógové terapie podle Swamiho Sivananda, ale i akademickou půdu a její výzkumy. Ptáte se, za jakým účelem? Dinah chtěla pomoci ženám, které trpí důsledkem snížené hladiny hormonů během menopauzy. V době své vlastní menopauzy měla hormonální hladinu na úrovni 20leté ženy. Své „know-how“ předává v uceleném konceptu. Při tvorbě využila svoji třicetiletou praxi jógy a také detailní studie lidské fyziologie. Podařilo se jí tak vytvořit cvičební techniky, které dovedou odstranit problémy spojené s narušením hormonální rovnováhy.

O účincích jsem hovořila v živém vysílání pořadu Sama doma České televize

Hormonální jóga je v hlavní roli i mého příběhu. Přes roušku a v osmém měsíci těhotenství jsem vše prozradila divákům v živém vysílání. Mrkněte na záznam.

Hormonální nerovnováha, její dopady, a jak to vypadá?

Hormonální nerovnováha má dopad na celkovou životní pohodu, emoční stabilitu ženy a zdraví.  Dostává ženy do situací, kdy nerozumí ani okolí, ani sobě samotným a nedovedou si vysvětlit, čím to vlastně procházejí. Tato úskalí však nemusí nutně vznikat pouze v období menopauzy. Hormonální jóga není proto určená jen pro ženy procházející menopauzou. Terapie pomáhá i mladším ženám, které trpí premenstruačním syndromem, bolestivou menstruací nebo se jim nedaří otěhotnět. Představuje zcela přirozenou cestu, jak problémy odstranit a překonat těžší životní období spojené s našimi hormony. Hladina hormonů se totiž díky pravidelnému cvičení stabilizuje na optimální hodnotu. 

Jestli vás žádný ze zmiňovaných problémů netrápí, je to paráda! Přesto ale není na škodu věnovat se hormonální józe jakožto prevenci. Nám všem (ženám), od 35. roku přirozeně klesá hladina hormonů. Pravidelným cvičením ji můžeme udržovat ve správné hladině dlouhodobě. Mezi námi – vždy je lepší budovat své zdraví preventivně, nežli později řešit nemoc. 

Pro jaké ženy je hormonální jóga vhodná?

Hormonální jóga využívá cvičební techniky, které dovedou odstranit problémy spojené s narušením hormonální rovnováhy. Hormonální jógová terapie je tedy nápomocná ženám, které prožívají:

 • věk +35 let,
 • období menopauzy,
 • bolesti během menstruace,
 • trpí premenstruačním syndromem,
 • příliš silné krvácení / příliš málo krvácejí,
 • snížené libido,
 • trápí je polycystické vaječníky,
 • jiné gynekologické komplikace,
 • problémy se štítnou žlázou,
 • nebo mají problémy s otěhotněním,
 • trápí je problematická pleť,
 • padání vlasů, lámání nehtů,
 • migrény,
 • podrážděnost a extrémní emoce se silnými výkyvy nálad,
 • a mnoho dalšího.

DVD hormonální jógy s Dinah

Pokud jste se v seznamu našly, neváhejte přemýšlet o praktikování. Hormonální jóga se vyučuje certifikovanými lektorkami po celé ČR, mezi které patřím i já. Taky máte možnost učit se přímo do zakladatelky, Dinah. Natočila výukové DVD, ve kterém vám ukáže krok za krokem, jak léčivou sestavu cvičit. Nebojte, všechny pozice zvládnete. Dinah natočila i alternativní provedení každého cviku. Praktikovat můžete i v sedě na židli. Více k DVD najdete tady >>> 

Muži a hormonální jóga?

Závěrem mám výbornou zprávu pro pány Hormonální jóga sklidila u žen obrovský úspěch. Téma hormonálního kolísání se však netýká pouze žen. I muži mají své „menopauzy“ odborně tzv. andropauzy. Tedy období, kdy jim klesá hodnota „hormonů plodnosti“, především testosteronu. Ve společnosti se toto období demonstruje přirozenou potřebou muže okolo 40–50 let, kterého vábí mladé ženy. Podvědomě jsou muži v andropauze přitahováni plodnou ženou. Tím je však nechci omlouvat. Dinah Rodrigues rozšířila sestavu o dvě kategorie. Jednu z nich věnovala právě mužům.

Následně vyvinula sestavu pro osoby, které se léčí s „cukrovkou“.  Diabetická sestava je doporučena všem lidem, kteří potřebují podpořit játra, ledviny, slinivku, slezinu a štítnou žlázu. 

Uf, to bylo informací. Doufám, že se vám z toho netočí hlava. Dneska už víte, z čeho hormonální jóga vychází, jak a za jakým účelem vznikla a komu může pomoci. Zaujalo vás toto téma? To mě těší! 

Hormonální jógu se můžete naučit také se mnou prostřednictvím knihy Omlazujících technik, kde jsem jí věnovala celou kapitolu.

O Hormonální jógu se zajímal i Honza Kraus. Při natáčení ze mě i vytáhl, kde je možné si se mnou zacvičit. Byl odhodlaný letět se mnou na lekce do zahraničí. Mrkněte, jak byl zklamaný, když zjistil, že cvičím pouze s ženami:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.