POVISLÁ HORNÍ VÍČKA ANEB JÍT NEBO NEJÍT NA PLASTIKU

Boom plastik horních víček mě až děsí. Ano, moje babička šla na operaci víček, protože jí tak slzely oči, že téměř neviděla. U ní jsem za takový zákrok byla opravdu ráda. Nejen, že se babičce hodně ulevilo (dnes jí je 72 let), i nám zkrásněla. Boom vnímám u žen i mužů o 30 let mladších. A to mě překvapuje. Pojďme se společně podívat, jak takový zákrok vypadá, co obnáší a jaké jsou jeho alternativy. Ano, když si přiznáme, že vizáž včetně velkých očí je pro nás důležitá. Dozvíte se, jak vzniká převislé víčko, jaké jsou jeho nástrahy a hlavně, jak jej vyřešit. 

Co se v těle děje, že začnou přepadávat víčka?

S problémem povislých horních víček bojují nejen ženy, ale také muži. Příčinou je ztráta elasticity kůže, respektive snížená produkce kolagenu. K úbytku kolagenu dochází následkem stárnutí, ale může to být také vizitka stresu nebo nezdravého životního stylu. Z biologického hlediska to znamená, že se nám snižuje produkce hormonů (to se děje přirozeně do 25. roku života u nás všech) včetně bílkoviny kolagenu, které zajišťují i elasticitu a vitalitu kůže, pleti. Na produkci hormonů však myslí hormonální jógová terapie>>>. Málokde se však skloňuje, že příčinou, která visícím víčkům předchází, je ochablost čtyř okohybných svalů, o které se víčko opírá. V dnešní době většina populace sedí u počítače a hodiny sleduje monitor. Panenky se téměř nehnou. Zářící obrazovky nás odnaučují mrkat, tím oko vysychá… mohla bych ve výčtu pokračovat. 

Na první pohled samozřejmě vnímáme povislá víčka jako vadu na kráse, ale je potřeba si uvědomit, že později se pravděpodobně přidají i potíže zdravotní: 

 • zhoršení zraku, 
 • bolesti hlavy (myšleno tak, že se musí oči hodně namáhat skrze převislá víčka),
 • vtáčení řas do oka a s tím spojené pálení či řezání v očích,
 • slzení očí.

Jde s tímto bojovat?

Samozřejmě, že ano! A způsobů je hned několik: od „babských rad“, kosmetických přípravků, obličejové jógy až po chirurgický zákrok. Postupně si o některých z nich povíme. 

Skalpel a pár stehů

Nejradikálnějším řešením je samozřejmě zákrok na plastické chirurgii neboli blepharoplastika“. Někteří lidé mají ale obavy z komplikací nebo viditelných jizev, které by se mohly těžko hojit. Počítat musíme také s následnou rekonvalescencí. Ta trvá minimálně 3 týdny v klidovém režimu, oči nemusí být zakryté, ale do prašného prostředí jsou vhodné brýle. Zkušenosti klientek se liší, záleží, na kterou kliniku se chystáte. Někde půjdete po zákroku ihned ambulantně domů, v některých případech se doporučuje zůstat alespoň tři dny v nemocnici. Pokud plánujete zákrok bez stávajících zdravotních komplikací, budete si jej muset uhradit. Znám lidi, kteří na něj šetří. Cena operace, při které vám odstraní tukové váčky a převislou kůži z víček, se pohybuje kolem 10000 až 20000 Kč. I cenová relace záleží na dané klinice, kde zákrok prováději.

K tématu jsem se vyjádřila i v živém vysílání pořadu Sama Doma České televize:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Kdo maže ten… nemá převislá víčka? To jsem nikdy neslyšela. Přesto:

Kosmetických krémů, sér na oči a oční okolí pro vypnutí očních víček je na trhu opravdu mnoho. Ne u všech platí, že čím dražší, tím účinnější.

Všechny kosmetické firmy se stále snaží do svých přípravků namíchat tu zázračnou látku, která nese kyslík, napomáhá tvorbě přirozeného kolagenu a dalších látek, které zajišťují vitalitu pleti. Avšak jediná látka na celém světě, která dokáže vyvolat regeneraci, zvyšovat pružnost, svěžest i rumělce ve tvářích, je jen a jen naše krev. 

Pokud se ptáte mě, jaký mám názor? Myslím si, že kosmetické firmy potřebují prodávat. Zajímá vás, co si na oči mažu já? Už je to dlouho, co jsem si na sebe začala „mazat” jen to, co se dá jíst. A upřímně, mně to dělá dobře. To ale neznamená, že vám nemůže dělat dobře speciální sérum nebo něco jiného. 

Co se dá jíst, dá se i potírat na tělo. Kůže je největší orgán našeho těla. Každým pórem vstřebává a do svého systému, do našich orgánů ukládá to, co mu podáme. Ať už je to jídlo, pití, káva, alkohol, zaprášené prostředí, nebo voňavý balzám, krém, šampon… Jeden lektor jógy z Ostravy mě inspiroval svým přístupem, který se mi velice líbí: „Mažu se jen tím, co můžu sníst.“ Každý z nás jistě doma najde sáček s heřmánkovým čajem, vaječný bílek, salátovou okurku nebo kostky ledu. Přikládáním na oči si ulevíme, rozhodně si neublížíme, ale účinku dosáhneme jen krátkodobě.

Přírodní, levné řešení, které má dlouhodobý účinek?

Přirozenou možnost, jak se zbavit smutného výrazu, který náš obličej získává vinou povislých horních víček, nám nabízí obličejová jóga. Možná si ani neuvědomujete, že i kolem očí máme svaly. A především za nimi. Vzadu v hlavě. Jsou nezbytné k tomu, abychom mohli oči zavřít, otevřít, přimhouřit nebo zamrkat, zaostřit, hýbat s nimi všemi směry… Více o svalech na obličeji včetně očního okolí se dočtete tady >>>. A jako všechny svaly, tak i tyto je možné trénovat! Pokud se budete věnovat cvičení pravidelně, můžete svým víčkům opět navrátit jejich původní tvar. Navíc ušetříte tisíce za invazivní kosmetické zákroky, vyhnete se případným zdravotním komplikacím, nebudete vypadat nepřirozeně a v neposlední řadě si užijete čas, který věnujete svému vzhledu a sami sobě.

Cviky obličejových svalů jsou velmi jednoduché, zvládne je opravdu každý z nás! Pro názornost si 1 cvik na okohybné svalstvo, o které se opírá horní víčko, vyzkoušíme: 

 1. zavřete oči
 2. zeptejte se sami sebe: „Jak se cítí moje horní víčka?“
 3. odpověď si pamatujte
 4. teď jdeme cvičit

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Hurá, první cvik máme za sebou. ALE POZOR, pokračujeme:

 1. zavřete oči
 2. zeptejte se sami sebe: „Jak se cítí moje horní víčka právě teď?“
 3. odpověď porovnejte s pocitem před cvičením. Dostavila se změna?

Už to cítíte? I já jsem v začátcích vydržela sotva chviličku. Byla jsem z toho překvapená, jak namáhavé to je. K motivaci cvičit však stačí málo. Cítit, že se něco děje ve tváři. Pohled do zrcadla a komplimenty okolí přicházejí jako nádherný bonus, důkaz. A přicházejí velice rychle. 

Nevěste tedy hlavu a nebraňte se znovu svůj pohled rozjasnit! Zkuste si to na vlastní kůži. Natočila jsem speciálně kurz zaměřený na partii očního okolí >>>, ve kterém se seznámíte s dalšími omlazujícími technikami včetně cviky z obličejové jógy.

Nebo se můžete o dalších technikách, které vám pomohou s očním okolím, dozvědět z knihy Omlazujících technik pro zdravou pleť bez vrásek.

Tak jak jste se rozhodli? Zvolíte rychlé invazivní řešení, chirurgický zákrok? Nebo si dopřejete čas sami na sebe a budete se rozmazlovat? Opravdu mě to moc zajímá. Neváhejte se mi svěřit do komentáře. 

S radostí z pohybu i očima, Káťa

Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.