Jóga: Spojení duše a těla

Všichni jsme se již určitě setkali se slovem jóga a také každý z nás má určitou představu, co se za tímto slovem skrývá. Je to však jen jakési cvičení? Životní styl či sport? Nebo dokonce jen myšlenkový pochod, životní styl? V dnešním článku vám přiblížíme, co slovo jóga znamená a co se za tímto okouzlujícím slovíčkem skrývá.

Jóga: Přístup k životu, cesta i cíl zároveň.

Jógu bychom mohli označit jako všeobecnou nauku o životě, která vychází z obecných zákonitostí. Dává nám návod, jak životu porozumět a žít s ním v souladu, čímž člověku přináší možnost prožít spokojený a harmonický život. Stává se kombinací fyzické a psychické aktivity jedince, pracuje s dechem a dalšími nástroji pro lepší koncentraci, relaxaci a vnitřní klid.

Proč zasvětit život józe?

Jóga redukuje stres a zklidňuje mysl. Což se v dnešní uspěchané době opravdu hodí. Pročišťuje tělo, zvyšuje imunitu organismu a zlepšuje funkci zejména nervové soustavy. Díky pravidelnému cvičení posílíte celé tělo, získáte více energie, uvolníte se a nastane tzv. vnitřní klid.  Jóga má však mnohem více pozitivních dopadů na náš život – snižuje váhu, dostane se vám více životního elánu a budete vyrovnanější než kdy dřív! No není to skvělé? 

“Mnozí lidé cvičí jógu ke zlepšení celkové fyzické kondice, jiní pro zmírnění některých příznaků onemocnění, jako je např. rakovina, deprese, nespavost, únava nebo bolesti.”

Jóga jako Jóga?

Jako celek je jóga souborem různých praktik a postupů, za účelem zklidnění mysli a zvýšení kvality prožívání. Nejčastěji je v západním světě spojována  se slovem ásana. Ásana vyjadřuje pozici, což je fyzické cvičení. Většinou soubor pozic, které jsou cvičeny pro zpevnění, pružnost, protažení těla a zároveň se u nich pracuje s dechem. V dnešní době existuje nespočet různých poloh a pozic.

Za mnohá tisíciletí se však vyvinula celá řada směrů, přístupů a metod. Všechny se však shodují v základních principech jógy a řídí se heslem: K cíli vždy vede více cest, což u jógy platí dvojnásob.  Mezi hlavní směry jógy řadíme: 

  • Bhakti Yoga (cesta emocí a duševní oddanosti), 
  • Karma Yoga (cesta obětavosti, nesobeckosti a pomoci), 
  • Jnana Yoga (cesta moudrosti), 
  • Hatha Yoga (cesta čištění a posílení těla – asán), 
  • Raja Yoga (cesta vyššího vědomí a stavů meditací) 
  • a Mantra Yoga (cesta zvuků, zejména mantry).

I vy chcete být jógínem?

Jedna z nejkrásnějších věcí na józe je její univerzálnost. Cvičit ji mohou jak dospělí, tak děti, senioři, zdraví, nemocní, prostě každý. Stačí najít vhodný styl, vyčlenit si čas a s chutí do toho!

Krátce o původu

Jóga se řadí mezi nejstarší z duchovních věd na světě. Je dokázáno, že pochází z období minimálně 3000 let př.n.l., ale odhaduje se, že je mnohem starší. Nejstarší zmínky pocházejí z Bráhman, Upanišadu a ze Súter. Kolébkou jógy je Indie. Indická kultura byla jedna z prvních, kde lidé zkoumali smysl života, vesmírné zákonitosti a život. Slovo jóga pochází ze Sanskrtu. V překladu znamená spojení, harmonii, rovnováhu, propojení a jednotu

Za zakladatele se považuje Pataňdžali, který žil ve 2.století př.n.l. v Indii. Pataňdžali je autor Jógasútry,  nejstarší (dochované) učebnice jógy. Existuje několik rozdílů mezi západním a východním pojetím jógy. O tom vám více píšu v dalším článku >>. Velice stručně zde postačí shrnutí, že východní část světa klade důraz zejména na hlubší porozumění sebe sama a vědění = filosofii, zatímco na západě, se soustředíme a jsou nám majoritně předávány aspekty fyzického těla, jeho ohebnosti a dokonalosti provedených ásan, pozic.  Jaká byla cesta jógy z východu na západ se dočtete tady >>.

Abychom to shrnuli, co jsme se dnes dozvěděli. Jóga je mocná a dokáže ovlivňovat naše těla fyzická, emocionální i spirituální. Zabývá se nejhlubšími otázkami našeho bytí.  Je za ní mnohem více, než “cvičení”. Její studium se rovná životní filosofii. Napište mi do komentářů, jak se vám dnešní článek líbil. Zmiňte i témata, která vás zajímají. Ráda budu psát o tom, co vás baví. S radostí, Káťa

Tagy:
Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.