Historie jógy 2, cesta z východu na západ

To, že jóga má trošku jiné chápání na východě, tam, kde vznikla, a na západě, tam, kde se později dostala, víme. Ti z vás, kteří ještě nečetli můj článek o rozdílech pojetí jógy na východě a západě, tak je tady >>. Proč tomu však takhle je? A jak se na západ vůbec dostala? Pokud chcete znát odpovědi na tyto otázky, tak náš dnešní článek je určen právě vám!

Mystická cesta jménem jóga

Historické kořeny jógy nejsou pro nikoho z nás známé a nedokážeme určit, kdy přesně vznikla, protože její počátky sahají mnohem hlouběji do minulosti, než by se mohlo zdát. Tato „mystická cesta“ a její filosofie si na pomyslném „západě“ začala získávat své místo až teprve na počátku devatenáctého století, i když zde toto učení bylo známo i dříve, ale pouze jako tělesné cvičení. Díky Patanjalimu, o jehož učení píši zde, a jiným mistrům, se dochovaly védy a upanišady, které západu přinesly pochopení i v mnohem větších souvislostech. 

Sivananda: Počátek cesty

Jóga se na západ dostala zejména díky guru Šivánandy, který jógu velice zpopularizoval. Na východě byla jóga velmi vzácným učením, které bylo dostupné pouze pro zasvěcené, tzv. „vyvolené“, kteří jógu museli dlouhá léta studovat. Šivánanda popřel její tradiční omezení a rozšířil a předával ji mezi „prosté“ lidi a všechny zájemce, kteří o ni jevili zájem. Začal psát o józe knihy a časopis ve srozumitelném a jednoduchém jazyce, aby byla pro všechny pochopitelná. Později začal jógu vyučovat i zájemce ze západu, a to i ženy, což na východě nebylo běžné.  

Reakce z východu

Šivánanda vyučoval spíše takovou „jógovou všehochuť“ než jógu samotnou, což představovalo několik jednoduchých asán, základy práce s životní energií, pránájámou, lekce meditace a drobet bhakti. Pro tradicionalisty, tedy mistry jógy, to znamenalo snížení úrovně jógy na „nějaké zdravotní cvičení“.  Což pro ně znamenalo zničení tradice starých mistrů. Jejich obavy byly na místě, jelikož nejrozšířenější typ – hathajóga nemá s pravou jógou téměř nic společného. Avšak díky Šivánandy má svět nenáročnou jógu, která vrací zdraví, zpevňuje tělo a zklidňuje mysl. 

Současnost: Příchod „pravé“ jógy?

Západ se o východní filosofii dozvěděl až okolo počátku devatenáctého století, kdy Anquetil Duperron přeložil upanišady (staroindická literární díla nábožensko-filosofického charakteru) do latiny a publikoval jej. Díky tomuto kroku vznikl zájem o studium sanskrtu. V druhé polovině 19. století pak byla jóga, a celkově východ, zejména Indie, chápána jako naturalistická mytologie. Mezi významné osobnosti, které poznaly hloubku indické filosofie, patří Goethe, Schopenhauer a Herder. Nový pohled na jógu přišel pak zejména ve 20. století, kvůli rozkvětu sociologie a kulturní antropologie. V dnešní době je stále nejrozšířenějším typem jógy hathajóga. Díky předešlými dvěma stoletími, začíná jóga nabývat zase o trochu více své původní podoby i na západě.

Dnešní článek byl věnován cestě, kterou jóga prošla, aby se z východu dostala na západ. Dozvěděli jsme se, že největší zásluhu na tom má guru Šivánanda (a jeho žáci), který jógu zjednodušil a rozšířil. Díky jeho zjednodušení a jiných vlivů je proto jóga na západě vnímána jinak než na východě. Díky bádání se na povrch v nedávné době dostal i podrobnější popis jógy a celé její filosofie, proto na ni vznikl úplně jiný pohled a i lidé ze západu začínají té „pravé józe“ otvírat svá srdce. Napište mi do komentářů, jaký pohled na jógu máte vy. 

Tagy:
Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.