OBLIČEJOVÁ JÓGA A HISTORIE: CVIČENÍ, KTERÉ OMLADÍ A ZLEPŠÍ NÁLADU

Všichni dobře známe jógu, cvičení, ve kterém vyvažujeme své tělo a duši. Slyšeli jste však o obličejové józe? Co to je, jaké má na nás účinky a kde se vzala? Tak přesně tohle téma v dnešním článku rozebereme.

Omlazující cvičení pro obličej

Obličejová jóga se zaměřuje zejména na to, aby naše pleť měla stále krásný mladistvý vzhled bez viditelných vrásek. Zklidňuje, prosluňuje a uvolňuje naši tvář. A ne nadarmo se říká, že je alternativou botoxu nebo plastických chirurgií. A co kdybychom vám prozradili jedno malé tajemství – je úplně zadarmo. Jediné, co k vykonávání obličejové jógy potřebujete, je chvíle nerušeného klidu. 

Tak jako klasická jóga posiluje naše tělo, obličejová jóga formuje naši tvář. Ke cvičení nepotřebujete nic zvláštního. Jednotlivé cviky můžeme provádět během celého dne, kdy celková obličejová gymnastika zahrnuje prvky jógy, masáží obličeje, relaxační techniky, fonetická cvičení nebo obličejové modelace. 

Cvičení jako pramen mládí?

Obličejová jóga zvýrazňuje přirozenou krásu tváře, působí proti vráskám, uvolňuje mozek a tudíž napomáhá i k dobré náladě. Výzkumy potvrzují, že cviky na posilování obličejových svalů, uchovávají pružnost pleti a mají skutečný efekt proti ochabování. Díky dechovým technikám dochází k cirkulaci krve v buňkách, kyslík je roznášen do těla a pleti, čímž zahajuje regenerační procesy. V rámci obličejové jógy můžeme tedy říci, že výsledkem cvičení bude zdravější pleť, mladistvější vzhled pokožky a lepší nálada.

Obličejová gymnastika – jak cvičit?

Obličejová jóga má pouze pár krátkých kroků. Každý z nich je však velmi důležitý, proto si je spolu všechny projdeme. Na začátku je potřeba správné prohřátí a prokrvení pleti. Můžete si tedy například pořádně zařvat, pracovat s mimikou nebo otevírat pořádně ústa. Druhým krokem je posílení obličejových svalů, kdy nejúčinnější jsou fonetická cvičení nebo přehnaná artikulace. Dokáže omladit i nás zbavit vrásek na čele, okolo očí, zpevní kontury obličeje, zajistí rudé rty, vyhladí krk i dekolt. Myslí i na vrásky od smíchu. Dokáže i tzv. lifting obličeje.

Uvolnění svalů je neméně důležité. Měli bychom se naučit úplnému zklidnění a relaxaci pleti – doporučujeme zavřít oči, volně dýchat a několik chvil soustředit na uvolnění veškerého napětí ve tváři. Masáž je pro tělo velmi vítanou činností, tedy ani v případě obličeje tělo nic nenamítá, ba naopak velmi vítá. Nastartuje regenerační procesy a spouští produkci oxytocinu, který vede k dobré náladě. Stačí mírný tlak a krouživé pohyby po celém obličeji, jemně jej promneme a nakonec si jej celý pohladíme. Konečným bodem cvičení je úsměv, korunka krásy, která nám projasní a zjemní rysy obličeje a posílí dobrou náladu.Cvičení je doporučeno provádět každý den 10-20 minut. Zajímá vás, jak probíhají lekce? Neváhejte se podívat na stránku o kurzu.

Kde se vzala?

Obličejová jóga je bezpochyby inspirovaná klasickou jógou a vychází z korejských technik k udržení mladistvého vzhledu, zejména z kultur „Gejša“ . První písemná zmínka pochází z 18.století. Zejména šlo o to „zůstat stále mladý a krásný“, ale také o rehabilitační metody po úrazech obličeje, mozkových příhodách, ochabnutí nebo po porodech a stala se skvělou prevencí proti pigmentovým skvrnám

Mezi údajné zakladatele je řazena Annelis Hagen, autorka bestselleru „Yoga Face“ z roku 2007. Další významnou osobností je Fumiko Takatsu, propagátorka „Face YogaMethod“ a Danielle Collins, která obohatila svět o zvířecí jógové pozice. V roce 2015 se do Guinessovy knihy rekordů zapsala odbornice na obličejovou jógu Ruchika Sharma, která uspořádala největší shromáždění obličejové jógy v historii. Dnes můžete najít různé spolky a kurzy obličejové jógy po celém světě. Více o historii jsem se vám rozepsala tady >>

Dneska jsme se seznámili s dalším, poměrně mladým odvětvím jógy. Dozvěděli jsme se, že čas možná dokážeme zastavit tím, že si pravidelně a správně zacvičíme obličejovou jógu a naše tvář nám za to poděkuje mnohem zdravějším vzhledem. Nestojí to alespoň za zkoušku?

Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.