HORMONÁLNÍ MILNÍKY V ŽIVOTĚ ŽENY

Už jste se někdy zamysleli nad tím, co vše ženské tělo dokáže?  Je to až neskutečné! Sama se nad tím zázrakem často zastavuji. Proto jsem se rozhodla napsat článek. V následujících řádcích si shrneme hormonální milníky v životě ženy. Vysvětlíme si, jakým způsobem ke změnám dochází a co se v jejich průběhu odehrává v našem těle.

Co nás, ženy, čeká a nemine

Nás ženy čeká v životě hned několik důležitých fází, které souvisí se změnou hladiny pohlavních hormonů. K prvním zásadním změnám dochází obvykle kolem devátého roku života, kdy hormonální aktivita vaječníků dosahuje zvýšené úrovně. Začínají nám růst prsa, pubické ochlupení, rozšiřují se nám boky. Většinou tyto změny zaznamená dříve okolí než my samotné. Je to citlivé období. Musíme si uvědomit, že tak to mají i  nadše dcery, vnučky… Schválně – která z nás nezažila poplácávání po ramenou se slovy „stává se z tebe žena“ a kterou z nás to neuvádělo do rozpaků? Pravděpodobně máme tuto zkušenost každá. ☺ 

Hormonální aktivita v našem těle se postupně zvyšuje a okolo třináctého roku. Přichází první menstruace. Počátek plodné fáze života. Emoční vnímání tohoto období je individuální. Některé z nás byly pyšné, že se proměnily v ženy. Jiné se vylekaly, popřípadě se styděly. 

Menstruace jako úžasný dar

Pokud je průběh vašeho menstruačního cyklu bolestivý, budou se vám zdát moje následující slova jako scifi. S radostí vám totiž oznamuji, že menstruace je bezva! A hned si vysvětlíme proč! Menstruační cyklus je výborně seřízený proces dějů, který se odehrává v těle zralé a zdravé ženy. Připravuje tělo na předání těch nejkvalitnějších genů novému životu. Co se na menstruaci zkusit dívat z tohoto pohledu? ☺

Sama jsem o tento dar na čas přišla.  Co se dělo jsem vyprávěla v živém vysílání pořadu Sama doma České televize

Hormonální jóga je v hlavní roli i mého příběhu. Přes roušku a v osmém měsíci těhotenství jsem vše prozradila divákům živém vysílání. Mrkněte na záznam.

Za 280 dní nový život, aneb dar těhotenství

Dalším důležitým hormonálním milníkem je těhotenství. Tento proces je zahájen početím, žena následně vynosí potomka do doby, kdy je schopen života mimo dělohu, a ukončen porodem. Ve zkratce se z oplodněné zárodečné buňky vyvine během pouhých 280 dní nový život. Zní to jako zázrak, že?

Vývoj plodu pod lupou

Pojďme si průběh těhotenství přiblížit kousek po kousku. V počátku prenatálního období se shluk buněk mění v embryo. Ve druhém měsíci se zárodku vyvíjí mozek a v malém srdíčku začíná kolovat krev. Ve 12. týdnu už nemluvíme o zárodku, ale o plodu. Ten začíná pohybovat hlavičkou a svírat ruce. V pátém měsíci dosahuje plod délky 25 cm. Mimické svaly jsou už natolik vyvinuty, že se dítě dovede mračit nebo naopak usmívat. Zhruba v měsíci šestém je plod schopen vnímat akustické podněty.  V následujících měsících už dítě zatíná pěsti a začíná rychleji pohybovat končetinami. Přibývá podkožní tuk a vazivo. Nastávající maminka může zaznamenat škytání miminka. V devátém měsíci se váha miminka pohybuje kolem 3 – 4 kg a délka mezi 46- 50 cm. Těhotenství je označováno za jednu z nejkrásnějších etap v životě ženy.

A je to venku, aneb co se děje šestinedělí

K zásadním změnám dochází ale i po porodu. Zatímco se široké příbuzenstvo raduje z narození malého zázraku, duše ženy je křehká.  Vlivem silných hormonálních změn může dojít až k tzv. poporodnímu splínu. Ten se vyznačuje nechutenstvím, únavou, střevními potížemi a především myšlenkami tipu „jsem neschopná matka“. Žena v tomto období potřebuje láskyplnou péči a pochopení zejména ze strany partnera.

Konec plodné fáze

Mezi 45. až 55. rokem života ženy dochází obvykle ke kolísání tvorby pohlavních hormonů (estrogenu a progesteronu). Tělo postupně ukončuje plodnou fázi. Tlumí se funkce vaječníků a žena přestává menstruovat. Důsledkem nedostatku hlavního ženského hormonu estrogenu může docházet k narušení duševní pohody. Triky, jak se na menopauzu připravit a jak jí projít s lehkostí, prozradím v článku jiném. 

Shrnuli jsme si hormonální milníky v životě ženy. Seznámili jsme se s jejich nástrahami a zároveň i s potěšeními, které nám přinášejí.  Na závěr snad už jen jediné – přistupujme k veškerým změnám v našem těle pozitivně, nebojme se otevřeně mluvit o tom, co nás trápí, a buďme pyšné na naše těla, která dovedou zázraky!

Chcete své hormonální milníky procházet v radosti a spokojenosti?

Osobně se nejraději učím od mistrů. Vám chci to samé dopřát. Zajistila jsem exkluzivní spolupráci s Dinah. Cvičit přímo s Dinah,  i to je možné i pro vás. Ve svých 80 letech natočila DVD, které kolegyně nadabovala do českého jazyka. Pro své klientky jsem zajistila dodávku do ČR. Více o DVD najdete zde>>>

Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.