Kolagen, přirozený růst & doplňky stravy

Pan doktor Igor Bukovský ve videu prozradí, co je to kolagen – kolagenová vlákna? Jak se tvoří, obnovují v lidském těle? Co způsobují doplňky stravy s živočišným/rostlinným kolagenem? Jak přirozenou cestou podpořit tvorbu kolagenových vláken?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Nechcete se dívat na celé video? Jeho přepis najdete tady:

Co může kolagen udělat pro vaši pleť?

Kolagen tvoří velmi důležitou část naší pokožky. Bohužel se po 25. roce věku přestává tvořit a je potřeba pleti pomoci jinými způsoby. Co je to kolagen a jeho vlákna? O tom všem vyprávěl MUDr. Igor Bukovský, PhD, který přiblížil tuto látku a uvedl, jaké účinky má na naši pokožku a především pleť. Jak si udržet pleť mladou a krásnou? Není potřeba umělých triků, poradíš si velmi snadno i běžnými surovinami.

Kolagen, to není jen jediná látka

Kolagen je soustava molekul, které tvoří bílkoviny. Je to až 28 různých typů kolagenu, které se vzájemně kombinují. V organismu člověka je to látka, která má největší zastoupení v lidském organismu. Jedná se o množství až 4,5 kilogramu v těle! Struktura, kterou kolagen tvoří, je spojená se vším v našem těle. Kolagen najdete nejen v kostech a kloubech, ale také ve vlasech. Pokud se poškodí, poškodí se také funkce buněk. Proto je potřeba ho doplňovat, zvlášť v určitém věku.

Je to bílkovina, která se liší od kolagenových bílkovin zvířat. I když tedy sníme potravinu, která obsahuje bílkovinu například z hovězího masa, kolagen se do našeho těla nedostane, naopak by se mohlo stát, že ve vašem těle udělá neplechu. Proto Bukovský nedoporučuje produkty, které se nabízejí na trhu. Mnozí prodejci ani netuší, kolik kolagenu je pro člověka vhodné užívat.

Imunitní systém pozná, že přijatá bílkovina není bílkovina lidská, a začne bojovat. Může se objevit reakce, která může být životu nebezpečná. Doktor Bukovský také nesouhlasí s tím, že kolagen může pomoci k růstu vlasů nebo k uzdravení bolavých kolen. Pokud by se kolagen dostal do krve, může způsobit srážení krve a i v tomto případě se dostanete do ohrožení života.

Produkty, které se prodávají, kolagen nedoplní

Kolagen do jiných živočichů musíme přijmout už rozložený, aby pro naše tělo měl nějaký smysl. Uživatelé ve skutečnosti užívají aminokyseliny, což je rozložený kolagen. Prodejci tak nabízejí produkt, který vůbec neodpovídá složení. Proto je vhodné raději konzumovat potraviny, které jsou zdravější, a kolagen do svého těla dostanete. Jedná se například o semínka nebo vaječné bílky. Co se týče krémů nebo líčidel, doktor Bukovský nechápe, jak by se kolagen dostal přes pokožku do lidské kůže, aby splnil svou funkci a vyhladil pleť. Není to možné, a proto by ženy tyto produkty neměly používat – jedná se o marketingovou záležitost.

Jakou formou tedy můžete kolagen dopřát? V našich genetických informacích jsou chyby, a proto může být kolagen narušený různými formami. Proto, pokud vás často bolí klouby nebo máte jiné dlouhodobé problémy, je to znamení, že je ve vašem těle něco špatně a kolagen se netvoří tak, jak by měl. Základním substrátem pro výrobu kolagenu jsou právě aminokyseliny. Kromě bílků nebo olejnatých semen je vhodné také libové maso.

Ke tvorbě kolagenu je nutný také vitamin C. Nestačí ho ale doplňovat pouze v tabletách, ale najít si zdroje vitaminu C hlavně v potravinách. Dejte si porci ovoce ke každému hlavnímu jídlu a budete opravdu vypadat mladší. Pleť bude vyhlazenější a vy sami se budete cítit mnohem lépe. Záleží také na tom, jestli žena kouří. Pokud ano, bude se kolagen tvořit mnohem méně, protože kouř a další výpary ohrožují jeho tvorbu. Proto kouřící ženy vypadají o mnoho starší, než skutečně jsou. Je důležité dostatečně spát a věnovat se některé fyzické činnosti. Pokud o sebe budete pečovat zevnitř, projeví se to také na vaší pokožce. Kolagen pak bude plnit svou funkci a pokožka bude chráněná. 

Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.