MUŽSKÁ NEPLODNOST: FENOMÉN DNEŠNÍ DOBY

Většina mužů se těší na období, kdy se jim narodí dítě a stanou se tatínky. Co když to ale nejde? Stejně jako ženy, tak i muži mohou mít problémy s přirozeným početím. Dnešní článek proto zasvětíme mužům a tomuto tématu, řekneme si o prevenci, ovlivnění plodnosti či způsobu léčby. 

(NE)plodnost!

To, co ovlivňuje mužskou plodnost, je kvalita a počet spermií. Zdravý muž by měl mít v 1 mililitru spermatu minimálně 20 miliónů spermií. Avšak díky různým aspektům, způsobu života, stravy apod. může dojít ke snížení počtu spermií, pohyblivosti či zhoršení jejich kvality. Takovéto spermie nemají možnost proniknout do vajíčka, a tudíž jej nedokážou oplodnit.

Co je se mnou špatně? Aneb proč se nedaří.

Hlavními příčinami, proč se neplodnost může objevit, je špatná funkce spermií, pohyblivost, tvar či jejich nízký počet. Další příčinou může být problém s erekcí, poruchy ejakulace a jiné hormonální příčiny. Také může jít o genetickou poruchu nebo ovlivnění pohlavních orgánů po úrazu a onkologické léčbě. Nesmím ani zapomenout na anatomické problémy (př. infekce močových cest, varikokéla,…) či možnost tvorby protilátek proti spermiím. Samozřejmě, jako u většiny tělních problémů, je plodnost ovlivněna stravou a vlivem vnějšího prostředí – kouření, alkohol, drogy, léky, chemické látky, stres, časté saunování, koupele či užívání steroidů – to vše a mnohé další ovlivňuje mužskou plodnost.

Jsem neplodný? 

Otázku, zda máte problém s početím dítěte a jestli to pramení u problému s plodností, byste si měli začít klást a řešit, jestli-že po dvou letech aktivního a nechráněného pohlavního styku nedochází k otěhotnění. Pro zjištění vaší (ne)plodnosti dnes existuje mnoho metod. První z nich je spermiogram, jedná se o vyšetření vzorku spermatu po třídenní pohlavní abstinenci, pokud analýza zjistí nějakou vadu, vyšetření se po několika týdnech opakuje a teprve poté se doporučuje návštěva specializovaného lékaře – androloga (specialista na mužskou neplodnost). Genetická vyšetření k objasnění neplodnosti je prováděno zejména u mužů starších 40. let při absenci spermií v ejakulátu či při opakovaných potratech partnerky. U mužů s nízkou kvalitou spermatu je prováděno hormonální vyšetření, které však spíše zkoumá hladiny hormonů, zejména testosteronu v těle muže. Díky základnímu vyšetření krve dokáží lékaři zjistit přítomnost pohlavně přenosných chorob, které mohou negativně ovlivňovat plodnost.

Léčba: Co mám teď dělat?

Na začátku by mělo být potvrzeno, zda je neplodná žena či muž. Léčba mužské neplodnosti musí odpovídat stádiu, ve kterém se neplodnost právě vyskytuje. Hlavním bodem je odstranění příčiny – omezit kouření, alkohol, vyvážení stravy apod. (vyjmenováno výše). Při zánětu je nutné přeléčení antibiotiky, při poruše hormonální rovnováhy je třeba zajistit harmonii a normální hladiny hormonů, některá omezení lze řešit i operativně. Díky dnešní pokročilé medicíně je mnoho způsobů jak i přes problémy docílit biologického otcovství. Hlavní je včas kontaktovat lékaře, nejlépe androloga a nechat si od něj poradit. 

Nejlepší výsledky však má hormonální jóga. Mrkněte na stránky kolegy Petra, který je zkušeným lektorem >> Jeho kurzy prošlo mnoho mužů, kteří se těší plné plodnosti.

DVD hormonální jógy pro muže s Dinah

Pokud si přejete cvičit přímo s Dinah,  i to je možné.  Ve svých 80 letech natočila DVD, které kolegyně nadabovala do českého jazyka. Pro své klientky jsem zajistila dodávku do ČR. Více o DVD najdete zde>>>

Dnešní článek jsme věnovali tématu, které nyní cloumá světem. Neplodnost a problémy s početím dítěte se v dnešní době týkají čím dál tím více párů. Dozvěděli jsme se, co vše může ovlivňovat neplodnost, o možnostech zjištění problému a léčby. Avšak díky hormonální józe se z (ne)plodných žen a i mužů stávají plodní. Napište mi do komentářů, kdo u vás v rodině má s (ne)plodností zkušenosti.

Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.