TYPY JÓGY: KTERÉ Z NICH PROPADNETE VY?

Jóga, fenomén dnešní doby a stále vyhledávanější aktivita, díky které si nastavíte vnitřní rovnováhu a posílíte tělo i duši. Dnes na světě existuje mnoho stylů a odvětví, kterým se, v rámci jógy, můžete věnovat.  Představím vám proto ty nejzajímavější a nejoblíbenější typy. Jestli jste ještě nenašli ten pravý styl pro vás, třeba vás dnešní článek utvrdí ve výběru „toho pravého ořechového“.

Hathajóga

Hathajóga je asi nejbližší příbuznou klasickému podání jógy. Zarelaxujete si, pomalými cviky se přenesete až k ásanám (pozice) a celou dobu budete klást důraz na správné dýchání, provedení cviků a výdrž. Při tomto typu jógy se neuvěřitelně zklidníte, zbavíte se stresu a uvolníte mysl.

Hot jóga

Tento „typ“ je velmi podobný hathajóze. Změna je však v teplotě prostředí, ve kterém je prováděna. Cvičení probíhá většinou v místnosti vytopené na průměrně 40°C, kde je vyšší vlhkost vzduchu. Účinky jsou intenzivnější – dochází k detoxikaci, rozšíření cév, uvolnění svalů, což dovoluje tělu dosáhnout maximálnějších poloh. 

Vinyasa jóga

Zaměřuje se na splynutí cvičení pozic jógy a dechu. Jde zde hlavně o plynulé provedení pozic a u každé z nich sleduje nádech a výdech. Vyžaduje maximální soustředěnost a výsledkem se stává dokonalé sladění techniky dechu a pohybu.

Restorativní jóga

Ideální je pro lidi, kteří se zotavují po zranění nebo mají omezené fyzické schopnosti. Zahrnuje několik pozic, kdy každá se cvičí po dobu 20 minut. Díky ní si protáhnete svaly, zmírníte bolest kloubů, zklidníte mysl a zbavíte se stresu. 

Hormonální jóga

Zaměřuje se na aktivaci orgánů, které produkují hormony. Lekce obsahují relaxaci, speciální ásany a dýchání pro podporu orgánů s vnitřní sekrecí hormonů. Dech i techniky jsou prováděny tak, aby se postupně v těle vyrovnala hladina hormonů a došlo k harmonii celého organismu. Speciální sestava je pro muže, ženy a zvláštní je pro lidi s diabetes. Více o hormonálních milnících v životě ženy a technikách hormonální jógy, která dokáže každé období zpříjemnit, čtěte zde.

Obličejová jóga

Aktivuje cirkulaci krve ve svalech obličeje, krku a dekoltu. Zvýšená cirkulace krve vede k rychlejší regeneraci. Tím se zpomalí proces stárnutí. Je skvělou léčebnou metodou po úrazech obličeje, po mozkových příhodách. Úžasně léčí pigmentové skvrny. Je prevencí popraskaných žilek ve tvářích. Užijete si s ní hodně legrace. Více o historii obličejové jógy se dočtete zde.

Těhotenská jóga

Rostoucí trend dnešní doby, kde jsou cviky vyvinuty speciálně pro těhotné ženy, nebo ženy po porodu. Správné dýchání, zpevňování pánevního dna, být v kondici či pokračovat v jejich koníčku – to jsou hlavní důvody, proč se nastávající maminky rozhodnou s tímto typem jógy začít.

Powerjóga

V západním světě patří mezi nejrozšířenější styl jógy. Je zaměřena na protažení a posílení celého těla. Cviky se u ní rychle střídají a důraz je kladen zejména na pružnost, sílu a ohebnost. Většinu začátečníků velice překvapí svojí fyzickou náročností. Její velkým plusem je redukce váhy a dáte si při ní pořádně do těla.

Nejrozšířenějších typů jógy už znáte i jejich základy filosofie. Samozřejmě existuje celá řada dalších typů a další stále přibývají. Mezi ty známější patří např. Bikramjóga, Ashtangajóga, Iyengar jóga, Jóga smíchu, Aqua jóga či Karma nebo Mantra jóga, Čakrová jóga. V dnešní době snad ani není možné, aby se člověk ani v jedné z nich nenašel. A která je ta vaše vyvolená? Napište mi do komentářů.

Tagy:
Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.