ROZDÍLNÉ VNÍMÁNÍ JÓGY MEZI VÝCHODEM A ZÁPADEM

Dnešním tématem je to, jak byla a je jóga chápána na východě, kde se zrodila, a na západě, kde se později rozšířila. Jsou zde nějaké velké rozdíly, nebo se liší jen v pár aspektech? 

Východ: Srdce jógy

Jóga má své kořeny v Indii, Asii a její vnímání je zde velmi rozdílné od toho západního. Pozornost je zaměřena na ideje, tajuplnost lidského života, nadpřirozenost, hlubinu lidské duše a její souvislost s vesmírem. Náboženství je zde chápáno jako opakovaný zážitek a neustálé hledání, nikoli jako jedno zjevení. Ideál jógy je „žít ve věčné přítomnosti mimo čas“ a chce-li člověk pochopit mystéria života, musí se pozvednout k jinému způsobu bytí – jogín se snaží převrátit běžné chování – pomocí asánu, pránájámy, dechu či znehybnění těla, čímž dochází k osvícení. Zjednodušeně, na východě jde hodně o celkovou filosofii či metafyziku vědomí a s ní související soubor praktik, což z jógy dělá systém duchovních a zároveň tělesných cvičení, které vedou z koloběhu života, k vysvobození a nastavení harmonie.

Západ: Duchovní cvičení

Západní civilizace s „křesťanským dědictvím“ má trochu jiné pojetí jógy. Je vnímána jako osobní zkušenost s něčím, co nás přesahuje, co nám dává prostor pro pohyb ducha. Jóga se zde neomezuje jen na vnitřní život, ale snaží se propojit všechny stránky života, nepoužívá absolutní zásady na „reálný život“ a nezabývá se definováním dokonalosti – zkoumání vývoje člověka. Teoreticky jde pouze o meditace a ásan – hathajóga, což nemá s „pravou“ jógou téměř nic společného.  Ještě do nedávna zde byla jóga chápána pouze jako jedna z primitivních a nesrozumitelných kultur.

Srovnání: Proč?

Východní svět se domnívá, že lze ovládnutí podvědomí a harmonie dosáhnout prostřednictvím technik nejen na stavy vědomí a jejich psychologické zkušenosti jsou nepopiratelně rozsáhlejší, než ty, na kterých byla vybudována západní teorie. Západ byl totiž v té době velmi ovlivněn životaschopností náboženských myšlenek, zejména křesťanstvím. Také to byl západ, kdo pojmenoval mnoho větviček a podvětviček jógy. O tom si můžete počíst zde >> Dalším důvodem, proč je chápání jógy na západě tak rozdílné, je také díky zjednodušené verzi, kterou zde Indové předávali. O tom, jak se jóga dostala z východu na západ, si řekneme v příštím článku. 

Dnes jsme se dozvěděli pár zajímavých faktů o rozdílnosti východního a západního praktikování a chápání jógy.  Zjednodušeně pro shrnutí, východní svět má svou filosofii, která obsahuje nespočet faktorů, které k celkovému pochopení jógy patří, zatímco západ přijal zjednodušenou stránku, zaměřenou na pohyb a tělo, tedy ásan – cvičení. Která verze je právě vám bližší? Pochlubte se mi do komentářů.

Tagy:
Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.