Svaly v obličeji – základy anatomie nám usnadní správné provádění cviků.
Stárnutí je přirozený proces, jehož typickým projevem je tvoření vrásek, které se objevují zejména na obličeji a krku. Čas sice zastavit nedovedeme, ale důsledky stárnutí pleti můžeme eliminovat. Říkáte si, že estetické zákroky nejsou nic pro vás? Nebojte se, známe i přirozený způsob, jak si s problémem hravě poradit. Už jste někdy slyšeli o obličejové józe? Jejím cílem je uvolnit a posílit obličejové svaly a tím dosáhnout mladistvého a svěžího vzhledu. Zaujalo vás to? Bezva! Než se ovšem dáte do samotné praxe, je třeba seznámit se s teorií. Znalost jednotlivých obličejových svalů vám pomůže k jejich správnému zapojování při cvičení.
Svaly v obličeji
Většina svalů v lidském těle je příčně pruhovaná. Takové svaly dokážeme ovlivňovat vůlí, hýbat s nimi. I v obličeji tyto svaly máme. To znamená, že bychom měli být schopni se všemi z nich hýbat. Svaly na hlavě rozdělujeme na obličejové (mimické) a žvýkací.
Žvýkací svaly zapojujeme dennodenně, aniž bychom si to pořádně uvědomovali. Celou skupinu tvoří dohromady tyto svaly: velký sval žvýkací, spánkový sval, boční křídlový sval a střední křídlový sval. Křídlové svaly, jež jsou součástí, umožňují pohyby dolní čelisti do stran a dopředu. Svaly jazylky společně s dvojbříškatým svalem zase slouží k otvírání čelisti. Dá se říct, že vychutnávání svíčkové se šesti knedlíky je zároveň i trénink. To zní báječně, no ne?
Mimiku zajišťuje více než 30 svalů, díky nimž můžeme pomocí změn v našem obličeji vyjadřovat své emoce. Umožňují pohyb očních víček, úst, obočí a tváře. Různé svaly provádí odlišné úkony. Pojďme si teď alespoň některé z nich představit na konkrétních příkladech. Za výraz, který se objeví při zamračení či bolesti, je zodpovědný svrašťovač obočí, za výraz soucitu zase malý lícní sval. Radost a smích se na našem obličeji projevuje díky velkému lícnímu svalu a opovržení díky stahovači ústního koutku. Výraz nechuti či ironie vzniká pohybem stahovače dolního rtu. Některým z nás se tvoří při úsměvu „ďolíky“ v tvářích důsledkem funkčnosti smíchového svalu. Kromě výrazových změn se mimické svaly podílejí i na našem vyslovování.
Rty jsou důležité při přijímání potravy, artikulaci a mimice. Mimo to jsou také vnímány jako jakýsi symbol ženskosti a smyslnosti. Zamysleli jste se ale už někdy nad tím, co tvoří jeho stavbu? Podkladem rtů je kruhový sval ústní, do kterého se upíná mnoho dalších svalů. Největší část vnitřku rtu obsahuje příčně pruhovaný sval. Červená část rtů se nazývá přechodnou zónou a nejsou tu žádné mazové ani potní žlázy. Hranici mezi přechodnou zónou a okolní pletí říkáme retní červeň. Málokdo si uvědomuje, že ret je vlastně také sval!
Často dovedeme rozlišit, zda-li se na nás někdo usmívá upřímně či falešně. Čím to je? V obou dvou případech se totiž aktivují odlišné mimické svaly. Když se skutečně radujeme, dochází ke stahu hlavního lícního svalu. Zároveň s koutky úst se zvedá i kruhové oční svalstvo. Ve chvíli, kdy se do úsměvu nutíme, je stažen pouze hlavní lícní sval a svaly kolem očí se nezvedají. Zatímco při úsměvu zapojíme dohromady okolo šestnácti svalů, při mračení je jich třeba čtyřicet tři. A proto – raději se usmívejme!
Tak už znáte dělení a funkci jednotlivých obličejových svalů. Doufám, že jste se dozvěděli něco nového a že vám to pomůže ke správnému cvičení obličejové jógy.
Více informací najdete v knize Omlazujících technik pro zdravou pleť bez vrásek.
Supercvik „balón“
Posaďte se vzpřímeně, ramena od uší dolů.
Cvik nám zajistí hladké, pevné, pružné tváře. Vyrovnává vrásku od nosu ke rtům. Zpevní kontury obličeje. Celkově zeštíhlí obličej.
V napětí nám pracují svaly tváří, lícní svaly, nosní křídla, bradové svaly, kruhový sval kolem úst, rty, koutky úst.
Pro zvýšení účinku přiložte 2 prsty na rty, a zvyšte tlak ve tvářích.
Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.