KDYŽ MARNĚ ČEKÁM NA MIMINKO…

Studia, kariéra, cestování, chci dítě. Nebo studia, cestování, kariéra, dítě? Jaké pořadí jste ve svých 20 letech volili vy? Dnešní doba nabízí hodně možností. Jedna je zajímavější než druhá. Sama vím o čem mluvím. Kdy jste začali vážně přemýšlet o rodičovství vy? Snem většiny mladých žen je být jednou matkou. Je pravda, že mnohým se to povede dříve, než by to snad plánovaly. Jiné si myslí, že když se pro takový krok rozhodnou, půjde to raz-dva. Tak snadné to ale vždy není.

Již jsem vám psala o hormonálních milnících, které nás v životě provázejí. Čím přesněji se nám podaří naplánovat rodičovství na správné hormonální období, naše tělo nám bude oporou. Neházejte však flintu do žita. I pro ty z nás, kteří si pomyšlení na rodinu odložili existuje naděje i tam, kde ji odborníci zamítli/nedoporučili… V následujících řádcích se na téma podíváme popořádku. Dočtete se, co to je neplodnost.  Objasníme si, kdy se už jedná o neplodnost, seznámíme se s některými příčinami neplodnosti a nabídnu i možná řešení. Taky vám prozdradím kousek z mé osobní zkušenosti.

Tohle téma dobře znám. A když na něj vzpomínám, mrazí mě. Co se dělo jsem vyprávěla v živém vysílání pořadu Sama Doma, České televize

Hormonální jóga je v hlavní roli i mého příběhu. Přes roušku a v osmém měsíci těhotenství jsem vše prozradila divákům živém vysílání. Mrkněte na záznam.

Co to je neplodnost?

Neplodností se rozumí biologická neschopnost ženy či muže počít dítě. O neplodnosti hovoříme, když žena při nechráněném a pravidelném sexu neotěhotní po uplynutí jednoho roku. Čím je starší, tím se šance snižuje.  Některé páry očekávají příchod děťátka dlouho marně. Uvádí se dokonce, že v naší republice má s plodností problém 15% partnerských evidovaných párů. Pod evidovaných si představte ty páry,které zažádali o umělé oplodnění nebo náhradní rodinnou péči. Co si v takovém případě počít? Kam se obrátit?

Příčin, proč se nedaří ženě otěhotnět, je opravdu mnoho, v některých případech se ani nepodaří zjistit. Z velké části ale bývá na vině životní prostředí a styl, jakým žijeme. V dnešní hektické době nemáme mnohdy čas na kvalitní odpočinek a spánek. Stále kamsi spěcháme, stresujeme se a v klidu se ani nenajíme. 

Mezi příčiny biologické patří: 

  • chybějící nebo nepravidelné ovulace. 
  • Častá je také špatná nebo úplná neprůchodnost vaječníků,
  •  poškození vejcovodů, 
  • poruchy dělohy, 
  • hormonální poruchy 
  • a v neposlední řadě také psychický stav. 

Důležité je si uvědomit, že všechny výše uvedené komplikace více či méně souvisejí s hormonální nerovnováhou v těle ženy. To si pamatujte k tomu se na konci článku vrátíme.

S odhalením fyzikální, biologické příčiny vám nejlépe poradí váš gynekolog. Léčba neplodnosti totiž nejvíce závisí právě na příčině. Podle té se pak řeší například užíváním hormonálních léků, chirurgickým zákrokem nebo metody asistované reprodukce (umělé oplodnění). Z mé zkušenosti však vyplývá, že žádný doktor nepomůže, dokud nezačnu sama u sebe. 

Začněte sama u sebe 

Prosím sedněte si a zhluboka se nadechněte. Následující řádky nebudou vůbec příjemné.  Než se do nich pustíte, svěřím se vám, že píšu ze svého života. Je to můj vlastní pohled, moje vlastní zkušenost s mým životem, s mým tělem. Prošla jsem roky tužeb o otěhotnění. Opakované operace i hormonální léčba, která mě již v počátku natolik vyděsila, že jsem ji v průběhu odmítla. Odmítla. A tím přijala, že nebudu mít děti. Měsíce jsem se dávala dohromady psychicky a absolutně se od všeho odpojila. Zvládala jsem jen dýchat, brečet a v lepších chvílích být, jíst a z vyčerpání spát. Ve svém životě jsem měla hodně stresu, nejistot, které mě i moje tělo paralizovaly. A proto řádky, které jsou níže, jsou více o mě, než o vás. 

Ano, vy můžete mít absolutně jinou cestu, kratší, než jsem měla já. 

Pokud se vám nedaří otěhotnět, začněte ale nejprve sama u sebe. Znamená to, žě někde ve vašem životě je něco v nepořádku. Není tak, jak by mělo být.  Než poběžíte k doktorovi začněte nejprve sama u sebe. Sedněte si a zeptejte se sama sebe: 

  • jak často a jak kvalitně odpočívám? 
  • spím 8 hodin? 
  • kolik stresových situací jsem měla za poslední týden? 
  • kolik vody svému tělu dopřeji za den? 
  • jak kvalitní výživu dodávám svému tělu?
  • cítím se milovaná?
  • je téma mateřství podmínkou stávajících vztahu? 
  • co by se stalo, kdybych skutečně byla životem obdařená k něčemu jinému, než plodit děti a rozšiřovat generace? 
  • Co všechno bych musela ve svém životě změnit, abych si mohla říct, že žiji zdravě ve zdravém prostředí a cítím se klidná a vyrovnaná? 
  • ZÁSADNÍ uvědomění: Co skutečně jste ochotná změnit teď hned? Pokud tam alespoň 1 bod je, jděte. Nedočítejte článek. Běžte změnit svůj život k lepšímu. Udělejte to pro sebe.

Jak na náš životní styl kouká tělo? 

Pravdou, která se nám nebílí je, že všechny výše uvedené faktory zásadním způsobem ovlivňují, zda je vaše těla ochotné vynakládat nesmírnou námahu na vytvoření nového života. Zamyslete se, možná je už dnes na tolik uspěchané, vyčerpané, vystresované, vystrašené, že je rádo, že zajistí vás. Zvládne očistit vaše játra, regenerovat ledviny a další životně důležité orgány, dostatečně rychle detoxikovat veškeré zplodiny, které během dne nadýcháte…  Taky je možné, že má tělo zapnuto nouzový režim a s vypětím sil pečuje o orgány, které jsou životně důležité. Tím myslím, důležité k přežití. Ale tam děloha a vaječníky NEPATŘÍ. 

Zdravě žiji pro sebe, ne pro těhotenství

Ideální je žít zdravě samozřejmě mnohem dříve, než nějaké problémy nastanou. Změňte své zvyky/zlozvyky a návyky:

  • Kouříte-li, měla byste okamžitě přestat. Tento zlozvyk opravdu není k ničemu dobrý. A nejen, že snižuje plodnost, ale má neblahý vliv i na vývoj miminka, když už se otěhotnět podaří.
  • Upravte své stravovací návyky. Zařaďte do svého jídelníčku co nejvíce ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Omezte konzumaci alkoholu a kávy.
  • Upravte svoji hmotnost. Především podváha má mít na početí veliký vliv. Mnoho žen se žene za postavou slečen z časopisu. Při nízké váze, nedostatečném množství tuků kolem orgánů ztrácíme menstruaci. Chcete to? 
  • Rčení, že příliš všeho škodí, platí také o pohybu. Cvičte tedy přiměřeně: sice pravidelně, ale nepřetěžujte se. Velmi vhodné pro tělo i duši jsou delší procházky, jóga.

Jak na hormonální nerovnováhu?

Při některých problémech s otěhotněním pomůže také hormonální jógová terapie. Ano, vychází to už z názvu. Co to přesně hormonální jóga je, se dočtete ve článku, který jsem dříve psala.  S její pomocí je možné nastartovat plodnost tam, kde byla neplodnost způsobenou hormonální nerovnováhou. Ano, tady je to místo, kdy zbystřete. O pár odstavců výše, kde jsme vyjmenovali biologické komplikace je zdůrazněno, že mají 1 společné. Vypovídají o hormonální nerovnováze. 

Mezi časté komplikace, které hormonální jóga dokáže uzdravit jsou špatné prokrvením pánevní oblasti nebo srůsty na vejcovodech vyvolané svalovou křečí….. a mnoho dalšího. Mě například srůstala děloha. A když sval sroste, kam by se vešlo miminko? 

Říkali mi, že nikdy nebudu mít děti. Miminko mi přinesla hormonální jóga 

Osobně se nejraději učím od mistrů. Vám chci to samé dopřát. Zajistila jsem exkluzivní spolupráci s Dinah. Cvičit přímo s Dinah,  i to je možné i pro vás. Ve svých 80 letech natočila DVD, které kolegyně nadabovala do českého jazyka. Pro své klientky jsem zajistila dodávku do ČR. Více o DVD najdete zde>>>

Hormonální jógová terapie zkrátka dokáže nejen podpořit plodnost, ale zároveň posílí naši imunitu a omladí tělo a psychiku. Opět jde o jednoduché jógové cviky a dechová cvičení, která hravě zvládne každá z nás. Důležitá je jen správná motivace a dobrá nálada. Já vám mohu dodat elán. Po měsíci cvičení mé tělo vykazovalo tak veliké změny, že gynekolog jen mrkal. A mě tekly slzy dojetím. Dojetím, že se uzdravuji. A dneska jsem zdravá, plodná a jsem na to moc pyšná. Pokud vás téma hormonální jógy zaujalo na tolik, možná se potkáme na jednom z mých kurzů. Jsem tu pro všechny, které to se sebou a svým tělem myslí vážně. S láskou a citlivostí předávám úžasnou metodu, která vyléčila mě i mnoho dalších žen i mužů po celém světě. 

Doufám, že jsem tímto článkem vlila optimismus do žil těm z vás, které zatím marně očekávají příchod svého děťátka na svět. Dítě je dar. Největší dar, který může žena dostat. Přeji vám všem, ať se brzy dočkáte dne „D“ a můžete prožívat to nejkrásnější období ženy, kdy nosí pod srdcem své budoucí děťátko!

Miluji život a jsem požitkář, užívám si každou chviličku. Nebylo tomu tak vždy. Před lety jsem věřila na tvrdou práci a život plný starostí. Až vlastní (ne)zdraví zastavilo můj úprk za … už ani nevím čím. Jóga se mi stala lékem, mámením, posláním, profesí. Fascinuje mě moudrost a samoléčebné schopnosti, kterými jsme všichni vybaveni. Jóga mi do života přinesla zdraví i radost. Obličejová jóga mě zbavila pigmentových skvrn. Hormonální jóga napravila (ne)plodnost a vnesla mír do duše. Cvičení po těhotné maminky mi pomáhá zvládat změny vlastního těla. Svým klientům předávám pohybem radostnou energii, cestu k životnímu elánu, k uzdravení, k sebelásce. Vedu semináře, píšu články, točím videa, tvořím online kurzy... Jsem autorkou Učebnice Omlazujících technik. Hrdá jsem na výsledky výcviku 21 dní pro krásu, který v krátkém čase omlazuje tváře o několik let. Ráda se o své poznání podělím i s vámi. Více o mém příběhu si počtěte v Učebnici Omlazujících technik.

Získejte zprávu o novém článku jako první

Nechcete se připravit o novinky na mém blogu? Nechejte mi zde svůj e-mail a jakmile se zde objeví nový článek, pošlu vám na něj odkaz.