Svaly v obličeji
Základy anatomie nám usnadní správné provádění cviků
+ dáreček
1 supercvik na ochutnání účinků obličejové jógy
Obličejová jóga zaměřuje svoji pozornost na svaly v obličeji. Pro začátečníky není vždy snadné všechny svaly na svém obličeji poznat. Tím mám na mysli, že je pro ně náročné rozpoznat, který sval mají zapojit, aby dosáhli toho či onoho pohybu. I já si pamatuji, že pro mě bylo výzvou rozpohybovat vědomě spodní víčka očí. Pravidelným praktikováním, zvědavostí a sebeobjevováním se podařilo.
Teď vím, že by mi pomohlo, kdybych znala, jaké svaly na obličeji jsou. Dnes svým klientům ukazuji, kde jaké svaly máme a jak fungují. Na lekce nosím bistu hlavy, kde jsou všechny svaly vidět.
V tomto článku popíšu pouze základní informace takovým způsobem, aby byly srozumitelné a stravitelné. Nejprve vám představím, jaké svaly na obličeji máme a poté vám vysvětlím, v čem jsou obličejové svaly jiné, než svaly na zbytku těla. Z toho nám vyplyne, proč je pro nás někdy tak náročné si uvědomit, kterým svalem právě hýbeme/chceme hýbat.
- ohybače
- natahovače
- přitahovače
- odtahovače
- svěrače
- rozvěrače
Svaly
V lidském těle máme více jak 600 svalů. Starají se o pohyb od zamrkání okem až po chůzi. Tělo udržují ve vzpřímené poloze. V obličeji jich najdeme necelých 10% z celkového množství svalů. Obecně se svaly rozdělují podle toho, co umí. Nazývají se dle své úlohy.
Většina svalů v lidském těle je příčně pruhovaná. Takové svaly dokážeme ovlivňovat vůli, hýbat s nimi. I v obličeji tyto svaly máme. To znamená, že bychom měli být schopni se všemi z nich hýbat.
Svaly v obličeji
Většina svalů v lidském těle je příčně pruhovaná. Takové svaly dokážeme ovlivňovat vůli, hýbat s nimi. I v obličeji tyto svaly máme. To znamená, že bychom měli být schopni se všemi z nich hýbat. Svaly na hlavě rozdělujeme na obličejové (mimické) a žvýkací.
Mimické svaly
Vyjadřují emoce (mimiku). Jsou to drobné svaly. Zajišťují především otvory obličeje jako ústa, nos, uši, okolí očnic. Jsou přichyceny na jedné straně ke lebeční kosti a jejich druhý konec ústí v kůži daného otvoru. Mimické svaly svými tahy mění výraz obličeje. Doslova komunikují. Nejen proto jsou významnou součástí tzv. mluvidel. Odborníci říkají, že mimické svaly plní roli svěračů a rozvěračů.
Čelní svaly
Svaly očního okolí
Sval bradový
Svaly tvářové, velký a malý lícní sval
Kruhový sval ústní
Svaly krku
Další svaly
Svaly, u kterých není nutné popisovat jejich funkci jsou: svrašťovač obočí, sval nosní, zdvihač horního rtu, nosního křídla, velký a malý lícní sval, smíchový sval, stahovač dolního rtu, bradový sval.
Okohybné svaly
Dělení mimických svalů:
Jsou rozloženy po obou stranách čelistních kloubů. Pohybují dolní čelistí a tím umožňují kousání i konverzování. Skládají se ze 3 základních skupin svalů.
- ZEVNÍ ŽVÝKACÍ SVALYjsou silné čtyřúhelníkovité. Začínají od jařmového oblouku a upínají se na zevní straně dolní čelisti. Jejich hlavní funkcí je přitahování dolní čelisti k horní. Nejvíce se uplatňují při rozmělňování potravy stoličkami.
- SPÁNKOVÝ SVALje silný plochý. Začíná zevně od čelistního kloubu, od kosti spánkové jámy a upíná se šlachou na dolní čelist. Jeho hlavní funkcí je přitahovat dolní čelist k horní (zavírat ústa).
- ZEVNÍ A VNITŘNÍ SVAL KŘÍDLOVÝzačíná od křídlovitého výběžku klínové kosti a též se upíná na dolní čelisti. Jeho hlavní funkcí je posouvání dolní čelisti dopředu a do stran.
Jak fungují svaly v obličeji?
Například takové čelo. V dětství jsme uměli hýbat každým obočím zvlášť. A kdo z nás to umí teď? S přibývající odpovědností v životě obočí používáme už jen když se divíme, zlobíme, nesouhlasíme, intenzivně se snažíme najít řešení… Už si nehrajeme se svými zdvihači.
Svaly v obličeji hrají oproti zbytku těla jeden prim. Jako jediné jsou srostlé s kůží přímo, jsou přirostlé. Díky tomu obličejové svaly dokáží vyjadřovat emoce, prožitky. Komunikují s námi a někdy i za nás.
Platí zde pravidlo, tak jako u zbytku těla, že sval, který se nehýbe, ochabne. Ve tváři je důsledek znásoben faktem, že svaly mají tendenci přirůstat. Ano, i k lebce. V místech, kde sval přirostl, se tvoří prohlubeň, vráska.
Ve fitcentrech vidíme, že lidé vědí, že je vhodné s tělem hýbat, aby zůstalo hbité. Stejné je to se svaly na tváři. Když se hýbou:
- nepřirůstají ke kosti /lebce
- nechabnou
Naopak pohyb obličejovým svalům dopřává:
- kolagen ve tvářích
- sílu v mimických svalech, aby "nepřepadávaly" / netvořily rýhy > vrásky a tím nepřidávaly do tváře roky
- pružnost a tím svěžest, která pro naše oko působí jako mladistvý vzhled
Jak poznáte, že by se již měla hýbat i vaše tvář? Odpověď je jednoznačná, od 25 let stárne naše tělo včetně obličeje přirozeně nám všem.
1 supercvik
protáhne všechny
mimické svaly najednou
Supercvik "balón"
TIP
Pro zvýšení účinku přiložte 2 prsty na rty a zvyšte tlak ve tvářích.
Jak cvik provést?
Posaďte se vzpřímeně, ramena od uší dolů.
- Klidný nádech a výdech
- Hlubokým nádechem ústy naplňte vzduchem celou dutinu ústní tak mocně, aby vám z tváří vznikl balón.
- Tlak vzduchu máte cítit pod spodními víčky v sanici, bradě i nad horním rtem.
- Výdrž minimálně 5s
- Opakování 20x
Účinky supercviku?
Cvik nám zajistí hladké, pevné, pružné tváře. Vyrovnává vrásku od nosu ke rtům. Zpevní kontury obličeje. Celkově zeštíhlí obličej.
Jaké svaly pracují?
V napětí nám pracují svaly tváří, lícní svaly, nosní křídla, bradové svaly, kruhový sval kolem úst, rty, koutky úst.
Veselá rozcvička,
která vás zbaví vrásek kolem úst
Jak se vám líbí vrásky kolem úst? Mé klientky si na ně nejčastěji stěžují. Vybrala jsem pro vás 4 základní cviky, které vám prokrví tváře a posílí koutky a tím zvednou víčka. Vytvořila jsem vám koláž, kterou si můžete položit do koupelny k zrcadlu. Já rozcvičku začínám každé ráno po čištění zubů.